Oto najnieszczęśliwsze kraje świata. Polska w środku stawki

Świat
Oto najnieszczęśliwsze kraje świata. Polska w środku stawki
Getty Images/Knowledge Chingwecha/Majority World/Universal Images Group
Liderem rankingu nieszczęścia jest Zimbabwe

Amerykański profesor ekonomii Steve Hanke zaprezentował coroczny ranking najnieszczęśliwszych krajów świata. Przy każdym z państw wskazano główną przyczynę problemów. Polska znalazła się na liście mniej więcej w środku stawki.

Najmniej szczęśliwym krajem w 2022 roku było Zimbabwe - wynika z rankingu ekonomisty Steve'a Hankego. Na kolejnych miejscach uplasowały się Wenezuela oraz Syria.

 

W przypadku dwóch pierwszych krajów ekspert jako główny problem wskazuje inflację. Władze w Damaszku borykają się z kolei z wysokim bezrobociem.

Ekonomista opublikował wyliczenia. Ranking "najgorszych" krajów

Hanke’s Annual Misery Index (HAMI) koncentruje się głównie na czynnikach ekonomicznych. Jego autor wyjaśnia, że uwzględnia inflację, poziom bezrobocia oraz oprocentowanie kredytów bankowych. Są one równoważone przez roczny przyrost PKB na mieszkańca.

 

ZOBACZ: Najszczęśliwsze kraje świata. Jak wypadła Polska?

 

"Wyższe odczyty pierwszych trzech składowych są 'złe' i sprawiają, że ludzie są bardziej nieszczęśliwi. Są one pomniejszane przez ewentualny wzrost PKB, który jest 'dobry'" - opisuje Steve Hanke.

 

Pełną listę krajów opublikowano na profilu Informal Economy na Twitterze. Widać na niej, że poza Zimbabwe, Wenezuelą i Syrią, w pierwszej dziesiątce znalazły się także Liban, Sudan, Argentyna, Jemen, Ukraina, Kuba i Turcja.

 

Ranking najmniej szczęśliwych krajów. Polska na 74. miejscu

Polska w znalazła się na 74. miejscu spośród 157 uwzględnionych w wyliczeniu krajów. Jako główny problem w naszym kraju ekonomista wymienia inflację. "Szczęśliwszymi" ekonomicznie od Polski krajami według rankingu są choćby Armenia, Rosja czy Litwa.

 

Trzy ostatnie - czyli w teorii najszczęśliwsze - kraje w rankingu to Irlandia, Kuwejt i Szwajcaria. Zielona Wyspa ma charakteryzować się niskim realnym przyrostem PKB na mieszkańca. Dwa "najgorsze" na liście kraje charakteryzuje z kolei wysoki poziom bezrobocia.

jkm/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie