Białoruś. Alaksandr Łukaszenka liderem rankingu łapówkarzy

Świat
Białoruś. Alaksandr Łukaszenka liderem rankingu łapówkarzy
Reuters
Jurorzy byli jednomyślni, chociaż w rankingu o palmę pierwszeństwa walczyło aż 1667 korupcjonistów z całego świata

Alaksandr Łukaszenka zajął pierwsze miejsce w rankingu łapówkarzy prowadzonym przez OCCRP, międzynarodowe konsorcjum badaczy i dziennikarzy śledczych. Pełna lista uwzględnia 1167 korupcjonistów z całego świat.

Jak zaznaczono, jurorzy byli jednomyślni w przypadku obsadzenia pierwszego miejsca, chociaż nominowanych było 1167 osób. OCCRP wyjaśniło w komunikacie, że Łukaszenka, "ostatni brutalny dyktator Europy", otrzymał tytuł łapówkarza roku "za wszystko, co zrobił na rzecz zorganizowanej działalności przestępczej i korupcji".

"Zasługi" Łukaszenki

Wśród działań białoruskiego dyktatora wskazano finansowanie oligarchów, bliskich rodzinie Łukaszenków, a także zmuszenie do lądowania na lotnisku w Mińsku samolotu Ryanair, lecącego z Aten do Wilna, na pokładzie którego znajdował się opozycyjny aktywista.

 

ZOBACZ: Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin omówili współpracę w sferze obronności

 

Przypomniano, że Łukaszenka jest odpowiedzialny za wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy z Unią Europejską przez zwabienie do kraju tysięcy migrantów.

 

Jego "dokonaniami" nazwano też promowanie dezinformacji i fake newsów na temat pandemii koronawirusa.

 

OCCRP (The Organised Crime and Corruption Reporting Project) to założone w 2006 roku konsorcjum ośrodków śledczych, mediów i dziennikarzy działających w Europie Wschodniej, na Kaukazie, w Azji Środkowej i Ameryce Środkowej. 

laf / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie