Jadwiga Emilewicz w programie "Gość Wydarzeń": Mamy jedną preferencję, której nie ma żaden inny kraj

Polska
Jadwiga Emilewicz w programie "Gość Wydarzeń": Mamy jedną preferencję, której nie ma żaden inny kraj
Polsat News
Jadwiga Emilewicz w programie "Gość Wydarzeń"

- Mamy jedną preferencję, której nie ma żaden inny kraj, nawet dużo bogatszy od nas - Niemcy, czy Stany Zjednoczone - największym miejscem tranzytowym, przez który będzie przetaczać się pomoc, inwestycje, które będą szły na Ukrainię, będzie Polska - mówiła w programie "Gość Wydarzeń" Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.

Jadwiga Emilewicz w maju, po 31 miesiącach, wróciła do rządu. - Jesteśmy politykami w służbie Polsce i kiedy jest takie zadanie do wykonania, to je po prostu podejmujemy - powiedziała.

Emilewicz o otworzeniu biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na Ukrainie

Polityk podkreśliła, że jesteśmy teraz w trudnym czasie. - Trudny nie tylko ze względu na okoliczności, na prace, którą mam wykonywać, związaną z wojną, ale to też trudny czas politycznie, bo myślę, że mamy około 140 dni do czasu kiedy mniej więcej spodziewamy się, że będą wybory - dodała.

 

Emilewicz zapowiedziała, że pierwszym celem do osiągnięcia będzie otworzenie w ciągu kilku najbliższych tygodni biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kijowie, które zostało zamknięte w związku z wojną.

 

ZOBACZ: Jadwiga Emilewicz ma nową posadę. Znowu trafiła do rządu

 

- Mam nadzieję, że od razu uruchomione zostanie drugie w zachodniej części Ukrainy - powiedziała. Wyjaśniła, że zainteresowani polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza małe i średnie firmy, którzy obawiali się inwestowania na Ukrainie, także i przed wojną, na pewno pierwsze kroki będą chcieli stawiać w tym bezpieczniejszym terytorium, czyli na zachodzie Ukrainy.

 

Bogdan Rymanowski pytał swojego gościa, jakie jest ryzyko, że niemieccy przedsiębiorcy wypchną polskich z Ukrainy.

 

- Róbmy swoje - powiedziała Emilewicz. Przyznała, że potencjał gospodarczy, finansowy Niemiec jest na pewno większy niż Polski. - Z drugiej strony - 2022 rok to jest wzrost o 44 proc. wymiany handlowej między Polską, a Ukrainą, w tym ten bilans handlowy jest korzystny dla Polski - więcej eksportujemy - dodała.

 

Emilewicz: Mamy jedną preferencję, której nie ma żaden inny kraj

Emilewicz powiedziała, że Polska liczy na to, że nasi przedsiębiorcy będą mieli mniej problemów podczas rozwijania swojej działalności na Ukrainie niż inni obcokrajowcy. - Gwarancji nie mamy, natomiast mamy deklarację międzyrządową podpisaną między ministrem Waldemarem Budą a wicepremierem Ołeksandrem Kubrakowem dwa miesiące temu, która wskazuje na porozumienie i otwartość na polskich przedsiębiorców i firm na Ukrainie - wyjaśniła.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda dla CNN: Ukrainę należy odbudować z zamrożonych rosyjskich środków

 

- Mamy jedną preferencję, której nie ma żaden inny kraj, nawet dużo bogatszy od nas Niemcy, czy Stany Zjednoczone - największym miejscem tranzytowym, przez który będzie przetaczać się pomoc, inwestycje, które będą szły na Ukrainę - będzie Polska - dodała.

 

Polityk wyraziła nadzieję, że część Polski południowo-wschodniej, ma szansę stać się potężnym centrum spedycyjno-logistycznym, które będzie służyło odbudowie Ukrainy. - I które, mam nadzieję, wybudują polscy przedsiębiorcy - powiedziała.

 

W drugiej części programu gośćmi byli Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha oraz dr Maciej Szlinder, Polska Sieć Ekonomii.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie