Egzamin ósmoklasisty 2023. Adam Małysz w jednym z pytań

Polska
Egzamin ósmoklasisty 2023. Adam Małysz w jednym z pytań
PZN.pl/Tadeusz Mieczyński; CKE
Cytat Adama Małysza pojawił się na egzaminie gimnazjalnym

Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. We wtorek uczniowie mierzyli się z testem z języka polskiego. W arkuszu przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pojawiło się pytanie, w którym wykorzystano cytat Adama Małysza, byłego skoczka narciarskiego, a obecnie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.

Do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego przystąpiło we wtorek ponad pół miliona uczniów. Egzamin rozpoczął się o godz. 9:00.

 

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego składał się z dwóch części. Uczniowie musieli odpowiedzieć zarówno na pytania otwarte, jak i zamknięte. Do napisania było również wypracowanie. Na rozwiązanie testu ósmoklasiści mogli poświęcić maksymalnie 120 minut. 

 

ZOBACZ: Adam Małysz nowym prezesem Polskiego Związku Narciarskiego

 

Ósmoklasiści musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tekstu Jolanty Marii Berent "Odblokuj swój talent".

Egzamin ósmoklasisty. Przytoczono słowa Adama Małysza

W zadaniu 15 Centralna Komisja Egzaminacyjna nawiązała do Adama Małysza. Uczniowie musieli wskazać, czy ostatni akapit tekstu jest zgodny z cytatem byłego skoczka narciarskiego. Za poprawne udzielenie odpowiedzi można było zdobyć 1 punkt. 

 

"Adam Małysz - znany skoczek narciarski - powiedział: Sam dar nie wystarczy. On może w tobie drzemać i nigdy się nie obudzić, jeśli sam nie zechcesz go obudzić" - czytamy w arkuszu egzaminacyjnym.

 

ZOBACZ: Egzamin ósmoklasisty. We wtorek język polski, w środę matematyka, a w czwartek język obcy

 

"Czy wypowiedź Adama Małysza jest zgodna z treścią ostatniego akapitu tekstu 'Odblokuj swój talent'? Uzasadnij odpowiedź" - brzmi treść zadania.


Odpowiedź na to pytanie dostępna jest w Interii, gdzie opublikowano arkusz egzaminacyjny wraz z rozwiązaniami. 

 

Adam Małysz zakończył sportową karierę w 2011 roku. W swoim dorobku ma cztery medale Igrzysk Olimpijskich, cztery Kryształowe Kule za zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz cztery tytuły mistrza świata. 

Egzamin ósmoklasisty. Wyniki w lipcu

W kolejnych dniach ósmoklasiści zmierzą się z egzaminem z matematyki oraz języka obcego. 

 

Wyniki egzaminu ósmoklasistów 2023 zostaną ogłoszone 3 lipca. Zaświadczenia o wynikach zostaną przekazane trzy dni później. 6 lipca. 

 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. 

 

dsk/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie