Szef WHO apeluje do władz: Przygotujcie się na następną pandemię

Świat
Szef WHO apeluje do władz: Przygotujcie się na następną pandemię
Polsat News; Wikimedia Commons/ITU Pictures
Tedros Adhanom Ghebreyesus

Szef WHO zaapelował do rządów, aby te rozpoczęły przygotowania do kolejnej pandemii. Mowa między innymi o reformach w systemach ochrony zdrowia oraz zwiększeniu finansowania agencji zdrowia ONZ.

W trakcie dorocznego zgromadzenia WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że obecnie przyszedł czas na zdecydowane przyspieszenie działań mających na celu ochronę ludności świata przed możliwą pandemią.

 

- Jeśli nie dokonamy zmian, które muszą zostać wprowadzone, to kto to zrobi? A jeśli nie zrobimy ich teraz, to kiedy? - pytał, cytowany przez agencję Reutera. 

Światowe Zgromadzenie Zdrowia w Genewie

Dziesięciodniowe wydarzenie trwające w Szwajcarii zbiega się z 75. rocznicą powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Głównym celem obrad jest wypracowanie procedur używanych do walki z globalnymi wyzwaniami zdrowotnymi, w tym przyszłymi pandemiami.

 

Jednym z punktów obrad jest stworzenie szerokiego traktatu pandemicznego, który ma zostać ratyfikowany w przyszłym roku. W negocjacjach udział biorą przedstawiciele 194 państw członkowskich WHO.

 

ZOBACZ: Japończycy zapomnieli przez pandemię, jak się uśmiechać. Chodzą na specjalne kursy

 

- Zaangażowanie tego pokolenia, do porozumienia w sprawie pandemii, jest ważne, ponieważ to pokolenie doświadczyło, jak okropny może być mały wirus - stwierdził Tedros.

 

Jedną z najważniejszych decyzji, które mają zostać podjęte w trakcie zgromadzenia jest kwestia podwyżki rocznych opłat dla krajów będących członkami WHO. Chodzi o budżet na lata 2024-2025.

mjo/dsk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie