GUS podał nowe dane. Średnie wynagrodzenie wzrosło o 12,1 proc.

Biznes
GUS podał nowe dane. Średnie wynagrodzenie wzrosło o 12,1 proc.
Polsat News
Zdj. ilustracyjne

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kwietniu wzrosło o 12,1 proc, w porównaniu do tego samego okresu rok temu - przekazał Główny Urząd Statystyczny. W tym samym miesiącu inflacja wyniosła 14,7 proc. Dodano, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło.

Jak przekazał GUS, przeciętne wynagrodzenie w kwietniu 2023 roku w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w kwietniu ponad 7 430 zł (brutto). Oznacza to wzrost w stosunku do kwietnia 2022 roku o 12,1 proc.

 

Jest to jednak o 1 proc. mniej niż w marcu. Spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w kwietniu 2023 r. miesiąc do miesiąca spowodowany był mniejszą skalą dodatkowych wypłat - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

Należy dodać, że w tym samym miesiącu inflacja wyniosła 14,7 proc.

 

 

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w porównaniu z kwietniem 2022 r. wzrosło

W kwietniu 2023 roku produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 6,4 proc. w porównaniu z kwietniem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 12,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

 

Dodano, że w porównaniu z marcem br. spadła o 14,8 proc. "W okresie styczeń – kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,9 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 14,9 proc. w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku" - poinformował GUS.

 

 

"W kwietniu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z kwietniem 2022 r. było wyższe o 0,4 proc. i wyniosło 6524,3 tys. etatów" - przekazał GUS.

 

ZOBACZ: Prezes NBP Adam Glapiński: Inflacja spada "na łeb na szyję"

 

Dodano, że w stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 0,1 proc.

 

mbl / map/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie