Inflacja spada. Nowe dane GUS za kwiecień

Polska
Inflacja spada. Nowe dane GUS za kwiecień
Polsat News

Inflacja w kwietniu wyniosła rok do roku 14,7 proc. - podał w poniedziałek GUS. Miesiąc wcześniej kształtowała się na poziomie 16,1 proc. rdr.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wzrosły o 14,7 proc." - informuje GUS.

 

Najnowsze dane wskazują, że ceny towarów wzrosły o 15,1 proc., a ceny usług o 13,3 proc. 

 

 

W marcu inflacja wyniosła 16,1 proc., "W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc. (w tym usług – o 1,4 proc.  i towarów – o 0,5 proc.)" - czytamy.

 

W kwietniu inflacja w Polsce obniżyła się do poziomu najniższego od niemal roku. W maju 2022 roku jej wskaźnik wyniósł 13,9 proc, a miesiąc później było to 15,5 proc. 

Glapiński: Inflacja spada

W środę Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Maj jest więc ósmym miesiącem z rzędu, w którym RPP pozostawiła stopy procentowe na poziomie 6,75 proc. 

 

ZOBACZ: Prezes NBP Adam Glapiński: Inflacja spada "na łeb na szyję"

 

- Inflacja na świecie i również w Polsce spada. W Polsce bardzo szybko. To określenie "na łeb na szyję", którym się kiedyś posłużyłem, ma miejsce - uznał w czwartek szef NBP Adam Glapiński. Przypomniał także, że stopy procentowe podniesione przez RPP cały czas oddziałują na gospodarkę i że ją "przyduszają".

 

- Nie podjęliśmy decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych – powiedział.

 

ap/kg/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie