Zwlekała z wizytą u lekarza. Usłyszała: Od śmierci dzielą panią 24 godziny

Świat
Zwlekała z wizytą u lekarza. Usłyszała: Od śmierci dzielą panią 24 godziny
Pixabay
U Victorii Danson zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna

Mieszkanka Wielkiej Brytanii tygodniami ignorowała nasilający się ból brzucha. Kiedy w końcu trafiła do szpitala, usłyszała druzgocącą diagnozę. Po operacji ratującej życie lekarz stwierdził, że od śmierci dzieliły ją zaledwie 24 godziny.

Victoria Danson z Chorley z hrabstwa Lancashire pracowała na dwóch etatach jako fryzjerka. Kiedy zaczęła doświadczać silnego bólu brzucha, tygodniami próbowała zignorować problem. Później tułała się od lekarza do lekarza, ponieważ nikt nie potrafił znaleźć przyczyny jej problemu.

 

W końcu jednak Brytyjka trafiła do szpitala. Podczas kolonoskopi zdiagnozowano u kobiety chorobę Leśniowskiego-Crohna. Pacjentka przeszła w Royal Preston Hospital operację ratującą życie, od razu założono jej także worek stomijny.

 

W trakcie zabiegu wycięto Victorii Danson 45 centymetrów jelita cienkiego. - Chirurg wziął mnie za rękę i powiedział: "Nie wiem, jak dawałeś radę żyć" - opisała 33-latka w rozmowie z serwisem Lancashire Live.

 

- Miałam też posocznicę brzuszną. Usłyszałam, że operację przeprowadzono w ostatniej chwili, bo od śmierci dzieliły mnie zaledwie 24 godziny - dodała pacjentka.

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Brytyjka przeszła operację ratującą życie

Kobieta twierdzi, że wcześniej chodziła do łazienki nawet 15-20 razy dziennie. 33-latka opisała, że przed operacją czuła się pozostawiona sama ze swoim problemem. Teraz chce zwiększać świadomość społeczną na temat schorzenia.

 

- Po operacji da się żyć normalnie, ale musiałem zmienić dietę, aby móc funkcjonować - podsumowała Brytyjka.

 

ZOBACZ: Ta choroba "wyklucza kobiety z życia". Czym jest endometrioza?

 

Choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) to zapalna choroba jelita o niewyjaśnionej etiologii. Główne objawy to przewlekła biegunka, bóle brzuszne, niedrożność jelit czy guzowaty opór w jamie brzusznej.

 

Schorzenia nie da wyleczyć całkowicie farmakologicznie, ani za pomocą zabiegów chirurgicznych. Usunięcie zmienionego chorobowo fragmentu jelita nie wyklucza pojawienia się w przyszłości zmian zapalnych w innym odcinku przewodu pokarmowego.

jkm/kg/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie