Ta choroba "wyklucza kobiety z życia". Czym jest endometrioza?

Polska
Ta choroba "wyklucza kobiety z życia". Czym jest endometrioza?
"Wydarzenia"
Endometrioza dotyka 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym, czyli trzy miliony kobiet w Polsce i 300 milionów na całym świecie

Regularny, przenikający ból, który często pojawia się podczas miesiączkowania jest równie często bagatelizowany w gabinecie lekarskim. Czym jest endometrioza i dlaczego wciąż za mało mówi się o tym kobiecym schorzeniu?

- Endometrioza wiąże się z bólem przenikliwym, wykluczającym z normalnego, społecznego życia. Jest to ból całej rodziny, nie tylko kobiet, które cierpią - tłumaczy reporterce "Wydarzeń" Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę", od lat pomagającej kobietom cierpiącym na to schorzenie. Sama zna ten ból, odkąd zaczęła miesiączkować. 

Endometrioza - ból, wykluczenie i bagatelizacja

Endometrioza dotyka 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym, czyli trzy miliony kobiet w Polsce i 300 milionów na całym świecie.


- To był taki ból, że zmiatało mnie zupełnie. Musiałam się kłaść na podłodze w pracy, czy w domu. Słyszałam oczywiście komentarze, że skoro miesiączkuję, to ma boleć - mówi jedna z pacjentek.

 

WIDEO:

 

 

- Skończmy z tym stereotypem. Absolutnie nie możemy się zgodzić z tym, że to jest taka uroda i tak ma być - wyjaśnia prof. Grzegorz Polak z I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1 w Lublinie - i dodaje: - Takie objawy powinny skłonić lekarza do włączenia odpowiedniego leczenia.

Resort zdrowia powołał zespół

Choć często ten ból jest traktowany po macoszemu przez innych lekarzy, wkrótce ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia powołało specjalny zespół. - Jego celem jest wypracowanie metod, diagnostyki, leczenie - mówił podczas konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Zespół ma na to rok. 

 

- Ma powstać sieć ośrodków preferencyjnych, do których przyjdą wyszkoleni już lekarze - podkreśla Lucyna Jaworska-Wojtas.

Endometrioza. Czym jest? 

Czym jest endometrioza? Choroba polega na przemieszczeniu endometrium, czyli tkanki z wnętrza macicy poza narząd. To powoduje ból i powstawanie torbieli. Nawet połowa kobiet z endometriozą ma problem z zajściem w ciążę. Pierwszy objaw, który powinien zaniepokoić to właśnie bolesne miesiączki.


- Nie bagatelizujmy tego problemu wśród nastolatek, bo potem ten średni czas między pierwszymi objawami, a diagnozą sięga nawet siedmiu, ośmiu lat - ostrzega prof. Polak.


W diagnozie stosuje się USG, rezonans, czasem laparoskopię. Leczenie dobiera lekarz - od farmakologii po zabieg.


Fundacja "Pokonać Endometriozę" podpowiada, gdzie się leczyć. Liczy, że w publicznym systemie powstanie więcej placówek. - Nie chcemy się poddać słowom, że taka twoja uroda, bo to choroba, którą trzeba leczyć - mówi Jaworska-Wojas.

nb/ac / "Wydarzenia"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie