Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jest wart 375 milionów dolarów

Świat
Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jest wart 375 milionów dolarów
Polsat News
Wołodymr Zełenski i Joe Biden w Hiroszimie

Na marginesie szczytu G7 w Hiroszimie Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Joe Bidenem. Prezydent USA zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 milionów dolarów.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w niedzielę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Podczas spotkania w Japonii zapewnił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Stany Zjednoczone robią wszystko, co w ich mocy, aby wzmocnić obronę Ukrainy przed agresją Rosji - donosi Reuters.

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Biden o szczegółach

Biden, podczas spotkania z ukraińskim przywódcą na marginesie szczytu G7, wyjaśnił, że pakiet pomocy wojskowej obejmuje amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone.

 

Amerykańskie media, powołując się na urzędnika z administracji Bidena, informują, że w pakiecie mają się znaleźć m.in. rakiety HIMARS.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. MSZ Rosji reaguje na decyzję w sprawie sprzętu dla Ukrainy. "Ogromne ryzyko"

 

Departament Stanu USA poinformował z kolei, że Ukraina otrzyma m.in.: dodatkową amunicję do artyleryjskich systemów rakietowych o dużej mobilności (HIMARS), pociski artyleryjskie 155mm i 105mm, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4, amunicję kierowanych laserowo systemów rakietowych, opancerzone pojazdy medyczne, ciężarówki i przyczepy do transportu ciężkiego sprzętu czy systemy termowizyjne.

 

 

W piątek Joe Biden ogłosił inną przełomową decyzję. USA będą wspierać wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów, w tym na samolotach F-16. Tym samym amerykański prezydent poparł samolotową koalicję na rzecz Ukrainy.

 

WIDEO: Wołodymr Zełenski spotkał się z Joe Bidenem

 

Zełenski na szczycie G7. Rozmowa z premierem Kanady

Na marginesie szczytu grupy G7 Wołodymyr Zełenski rozmawiał także z premierem Kanady Justinem Trudeau. Tematem była m.in. dalsza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

 

O rozmowie Zełenski poinformował w niedzielę na Twitterze. "Omówiliśmy dalszą współpracę w sferze bezpieczeństwa i obrony, sytuację na froncie, szkolenie ukraińskich oficerów w ramach kanadyjskiej misji szkoleniowej UNIFIER, znaczenie realizacji wszystkich punktów ukraińskiej formuły pokoju oraz euroatlantycką integrację Ukrainy" - napisał ukraiński prezydent.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski na szczycie G7 w Japonii. Odniósł się do sytuacji w Bachmucie

 

"Jestem wdzięczny Justinowi Trudeau i Kanadzie za pomoc w rozminowaniu naszych terytoriów oraz za szybkie rozpatrzenie naszych próśb przez rząd Kanady i kanadyjskich producentów" - zaznaczył.

 

Prezydent Ukrainy podkreślił również, że na lipcowym szczycie NATO w Wilnie powinny zapaść konkretne decyzje dotyczące członkostwa Kijowa w Sojuszu.

 

W niedzielę w Hiroszimie Zełenski spotkał się także z prezydentem Indonezji Joko Widodo oraz prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeolem. Wcześniej prezydent Ukrainy rozmawiał z m.in. premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie