Watykan. Kard. Pietro Parolin: Odbędzie się misja pokojowa w sprawie wojny w Ukrainie

Świat
Watykan. Kard. Pietro Parolin: Odbędzie się misja pokojowa w sprawie wojny w Ukrainie
PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Papież Franciszek

Odbędzie się misja pokojowa Watykanu w sprawie wojny w Ukrainie - powiedział w środę sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Dodał, że jest zaskoczony reakcją władz Rosji i Ukrainy, które stwierdziły, że nie wiedzą o nic o misji pokojowej.

- Misja pokojowa odbędzie się. Jestem zaskoczony, że Kijów i Moskwa powiedziały, że nie są tego świadome – powiedział kard. Parolin, odpowiadając w środę na pytania dziennikarzy. 

Misja pokojowa Watykanu

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, którym wracał z Budapesztu powiedział dziennikarzom, że jest gotów zrobić wszystko, co możliwe, w sprawie pokoju w Ukrainie.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek: Trwa misja w sprawie pokoju na Ukrainie, która nie jest publicznie ogłoszona

 

Dodał następnie, że "teraz trwa misja, która nie jest jeszcze publicznie ogłoszona", a ma ona dotyczyć pokoju w kraju zaatakowanym przez Rosję.

 

Przywódca Kościoła katolickiego nie uściślił, jakie kraje lub organizacje miałyby uczestniczyć w "misji", ani jakie są jej założenia.

Rosja i Ukraina zaskoczone

Na słowa Franciszka zareagował Kijów. Anonimowy informator telewizji CNN z kręgów Wołodymyra Zełenskiego stwierdził, że ukraińska administracja nic nie wie o "misji pokojowej".

 

ZOBACZ: Papież o "misji pokojowej" ws. Ukrainy. Rosja i Ukraina nic o niej nie wiedzą

 

- Prezydent nie wyraził zgody na takie rozmowy w imieniu Ukrainy. Jeśli rozmowy się toczą to bez naszej wiedzy i bez naszego błogosławieństwa - dodało źródło.

 

Rosja także utrzymuje, że nie wie nic o wspomnianej przez papieża misji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek dziennikarzom, że Moskwa nie ma żadnych informacji o tej inicjatywie.

pgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie