Robert Biedroń: Prezydent Andrzej Duda w europejskie nie potrafi

Polska
Robert Biedroń: Prezydent Andrzej Duda w europejskie nie potrafi
Polsat News
Robert Biedroń w "Gościu Wydarzeń"

- Andrzej Duda w europejskie nie potrafi. Przez wiele lat udowodnił, że nie potrafił zbudować dobrych relacji z liderami europejskimi. Jeśli chodzi o myślenie, zawsze bliżej było mu do Orbana - powiedział Robert Biedroń w "Gościu Wydarzeń". Eurodeputowany mówił także o Święcie Pracy. - Dotyczy 17 mln ludzi pracujących w Polsce. Inflacja zżera im trzy pensje w ciągu roku - dodał.

Nowa Lewica zorganizowała w poniedziałek obchody Święta Pracy. W pochodzie nie wzięli udziału liderzy innych partii opozycyjnych.

 

- Według mnie opozycja demokratyczna powinna szukać wszystkich możliwości, które pokazują, że ze sobą współpracujemy, że się spotykamy, że rozmawiamy i razem celebrujemy ważne dla nas wydarzenia. A 1 maja jest ważnym wydarzeniem. Dotyczy aż 17 mln ludzi pracujących w Polsce. To są ludzie, którzy mają realne problemy, inflacja zżera im trzy pensje w ciągu roku - powiedział Robert Biedroń

 

ZOBACZ: Donald Tusk wzywa na marsz 4 czerwca. Lider PO dziękuje za wsparcie

 

- Źle się stało, że inni liderzy nie wykorzystali tego momentu, żeby podkreślić naszą współpracę. My będziemy 4 czerwca podczas obchodów ważnej kolejnej rocznicy - dodał, odnosząc się do marszu zapowiedzianego przez Platformę Obywatelską.

 

Według niego z roku na rok na marsze pierwszomajowe przychodzi coraz więcej osób. - Nie widzę innej możliwości niż protestowanie. Polki i Polacy pracują najwięcej w Europie, obok Portugalczyków. Potrzebują godnej płacy i dobrych warunków pracy. PiS niestety nie dowozi ani jednego, ani drugiego - stwierdził europoseł.

Robert Biedroń: Pracownicy budżetówki potrzebują realnej płacy

Odnosząc się do postulatów propracowniczych, Biedroń powiedział: - Lewica od lat walczy o podwyżki w budżetówce. Trzy miliony ludzi, którzy pracują w sferze budżetowej, nie mogą wykonywać wiecznego wolontariatu. Oni potrzebują realnej płacy.

 

WIDEO: Robert Biedroń w "Gościu Wydarzeń"

- Od dawna postulujemy o pewne standardy, jeśli chodzi o ruch pracowniczy - dodał. Wśród innych postulatów wymieniał m.in. emerytury stażowe, rentę wdowią, wyrównywanie płac kobiet i mężczyzn.

 

- W wielu krajach skracany jest czas pracy, więc trzeba to przemyśleć - stwierdził Biedroń, zapytany o czterodniowy tydzień pracy. - Mamy najniższe pensje, a pracujemy najwięcej w Europie. Coś tu nie gra - dodał.

Biedroń o legalizacji marihuany

Niemiecki rząd przedstawił niedawno plany dotyczące legalizacji marihuany. Robert Biedroń dopytywany o to, czy Lewica będzie także próbowała podnieść taki postulat, odpowiedział: - Powinniśmy zdepenalizować posiadanie niewielkiej ilości marihuany, żeby życiorysy ludzi zatrzymywanych z niewielką ilością nie były niszczone. A dzisiaj tak jest.

 

- Marihuana jest dzisiaj środkiem leczniczym, który ratuje życie wielu ludzi, który uśmierza ból, który leczy wiele stanów, z którymi medycyna w inny sposób radzi sobie gorzej - dodał.

"Andrzej Duda w europejskie nie potrafi"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w poniedziałek, że wkrótce złoży prezydencki projekt ustawy, która "bazując na konstytucyjnej zasadzie współdziałania władz w kwestiach polityki międzynarodowej, doprecyzuje zasady tej współpracy w sprawach europejskich" - czytamy na oficjalnej stronie prezydenta.

 

- Pan prezydent Andrzej Duda w europejskie nie potrafi. Przez wiele lat udowodnił, że nie potrafił zbudować dobrych relacji z liderami europejskimi, a więc będzie osamotniony. Jeśli chodzi o myślenie, zawsze bliżej było mu do Orbana, do populistycznych prawicowych polityków - skomentował europoseł Biedroń.

 

Rosyjski propagandysta Paweł Astachow powiedział niedawno w telewizji Rossija: - Rok temu, kiedy nasz ambasador został oblany farbą podczas obchodów Dnia Zwycięstwa, czekałem, aby zobaczyć, czy znajdą polskiego ambasadora pływającego w rzece.

 

ZOBACZ: Rosja: Groźby zabójstwa ambasadora RP w telewizji. Polska reaguje

 

Do jego słów odniósł się Biedroń: - Polska dyplomacja powinna zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo ambasadorowi.

 

- Sytuacja jest trudna, Rosjanie wielokrotnie udowodnili, że za ich słowami idą czyny. Putin jest w stanie posunąć się bardzo daleko - dodał.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

 

an/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie