USA: Pobił rekord w czasie przebywania pod wodą. Jego cel jest ambitniejszy

Technologie
USA: Pobił rekord w czasie przebywania pod wodą. Jego cel jest ambitniejszy
Instagram/drdeepsea
Amerykański naukowiec od 74 dni żyje pod wodą

Amerykański profesor pobił rekord czasu spędzonego pod wodą bez dekompresji. 55-letni Joseph Dituri od 74 dni żyje dziewięć metrów pod powierzchnią oceanu. Na razie nie planuje przerywać eksperymentu, który bada wpływ ciśnienia na ludzki organizm. Naukowiec z Florydy chce spędzić pod wodą co najmniej 100 dni.

Poprzedni rekord, czyli 73 dni spędzone pod wodą w ciśnieniu otoczenia, został ustanowiony przez dwóch profesorów w 2014 roku w Jules Undersea Lodge. To pomieszczenie o powierzchni dziewięciu metrów kwadratowych na dnie laguny w Key Largo na Florydzie.  

 

ZOBACZ: Naukowcy z USA zauważyli sygnały na odległej planecie. Są pełni nadziei


Nazwa tego podwodnego hotelu pochodzi od nazwiska Juliusza Verne’a, autora powieści science-fiction "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi".  

Niezwykły eksperyment. Mieszka dziewięć metrów pod lustrem wody

Siedem lat później, 1 marca 2023 roku w tym samym miejscu swoją podwodną podróż rozpoczął prof. Joseph Dituri, posługujący się pseudonimem Dr Deep Sea. W ramach operacji Project Neptune 100 naukowiec z Uniwersytetu Południowej Florydy bada, jak ludzkie ciało reaguje na długotrwałe wystawienie na działanie ekstremalnego ciśnienia.


W przeciwieństwie do łodzi podwodnej loża, w której zamieszkał badacz, nie wykorzystuje technologii, aby dostosować się do zwiększonego ciśnienia pod wodą. 

 

ZOBACZ: Będzie więcej ludzi na świecie. Naukowcy o zagrożeniach


Naukowiec przed rozpoczęciem eksperymentu został przebadany przez lekarzy, a jego stan zdrowia jest stale monitorowany.  Po zakończeniu wyzwania śmiałek przejdzie testy psychologiczne, aby sprawdzić skutki długotrwałej izolacji.  

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Joe Dituri (@drdeepsea)

100 dni pod wodą. "Moim celem było inspirowanie"

55-latek właśnie pobił rekord świata, ale to jeszcze nie koniec wyzwania. 


"Jestem dumny, że ciekawość doprowadziła mnie tutaj. Moim celem od pierwszego dnia było inspirowanie - nie tylko przyszłych pokoleń, ale także naukowców na całym świecie, którzy badają życie pod wodą i funkcjonowanie ludzkiego ciała w ekstremalnych warunkach. I chociaż pobicie rekordu świata jest ekscytującym kamieniem milowym, moja misja nie kończy się na tym" - napisał na Instagramie Dr Deep Sea. 


"Mam jeszcze 23 dni pod wodą, aby prowadzić badania, angażować się w pracę z uczniami w każdym wieku i kontynuować moją odkrywczą podróż". 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Joe Dituri (@drdeepsea)

Życie na dnie oceanu. Jak wygląda plan dnia naukowca?

Podwodna przygoda nie oderwała wykładowcy od obowiązków profesorskich. Z dna oceanu prowadzi online zajęcia z inżynierii biomedycznej. Za pomocą internetu może także kontaktować się z rodziną i znajomymi. 


Profesor wstaje codziennie o piątej rano, aby poćwiczyć. Je posiłki bogate w białko, takie jak jajka i łosoś, które może podgrzewać w mikrofalówce. Ma także ekspres do kawy.  

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Joe Dituri (@drdeepsea)


I choć życie w morskich głębinach niewątpliwie jest fascynujące, naukowiec zaczyna już tęsknić za tym na powierzchni. - Najbardziej brakuje mi słońca  - przyznał w rozmowie z Associated Press. 

adn/wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie