PN: Obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej. Widziano go we wsi Kipichy

Polska
PN: Obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej. Widziano go we wsi Kipichy
Polsat News
Trwają poszukiwania obiektu powietrznego

Balon był widziany w wiosce Kipichy (woj. mazowieckie) przez mieszkańców - ustalił Polsat News. Informacje o obiekcie w polskiej przestrzeni powietrznej podało w sobotę Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak przekazał resort, miał pojawić się on od strony Białorusi.

Dziennikarka Polsat News Magdalena Pernet dotarła do mieszkańców wsi Kipichy w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim. 

 

Wojsko prowadzi poszukiwania kilka kilometrów od Kipich. - Obok nas żołnierze wojsk obrony terytorialnej przeczesują kolejne fragmenty lasu - relacjonowała reporterka. Niedaleko Rypina były widziane z kolei śmigłowce wojskowe.

 

WIDEO: Wojsko prowadzi poszukiwania balona: 

 

Płonący balon. "Myślałem, że to meteoryt"

- Słyszałem, że coś spadło do naszego lasu. Sąsiad w nocy siedział na przystanku i widział, jak spada płonący balon. Na początku myślał, że to meteoryt - mówił pan Grzegorz. - Podkreślił, że było to około godziny 23:30 - dodał.

 

Mężczyzna nie wie, czy sąsiad powiadomił o zdarzeniu wojsko. Jak przekazał, w sobotę we wsi pojawiły się służby. - Było dużo mundurowych, wchodzili do lasu i non stop latał helikopter - przekazał. 

 

- Siedzieli na przystanku i kula jakby z ogniem spadła, widno się zrobiło i było po wszystkim - mówił mieszkaniec. 

 

WIDEO: Obiekt z Białorusi nad Polską. Miał być widziany w miejscowości Kipichy

 


- Jasno się zrobiło i po chwili już nic nie było widać. Pojawiło się wojsko, jeździli, szukali - dodał kolejny. 

Balon w polskiej przestrzeni powietrznej 

Informację o obiekcie w polskiej przestrzeni powietrznej podało w sobotę Ministerstwo Obrony Narodowej. Centrum Operacji Powietrznych oceniło, że najprawdopodobniej był to balon obserwacyjny. 

 

"Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina" - podkreślił resort. Jak zaznaczono, rozpoczęte zostały poszukiwania obiektu. 

 

Trwają poszukiwania obiektu powietrznego

Kilka godzin po tym, jak resort ogłosił pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu lecącego z kierunku Białorusi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców trzech województw (pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego) alert. 

 

"Trwają poszukiwania obiektu powietrznego przypominającego balon. W przypadku jego znalezienia nie podnoś, powiadom najbliższy posterunek Policji" - zaapelowano. 

 

 

Incydent podczas konferencji prasowej w sobotę komentował wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

 

- Liczymy, że znajdziemy ten obiekt tak szybko, jak to możliwe. Będziemy chcieli ustalić, co zostało wprowadzone w naszą przestrzeń powietrzną - podkreślił. Jak zaznaczył, "jeśli to balon szpiegowski, traktowałbym to bardziej jako element prowokacji ze strony Białorusi niż chęć uzyskania informacji wywiadowczych". 

anw/ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie