Sławomir Neumann o "800 Plus": Zaskoczyło mnie, że PiS tak szybko ogłosił propozycje

Polska
Sławomir Neumann o "800 Plus": Zaskoczyło mnie, że PiS tak szybko ogłosił propozycje
Polsat News
Sławomir Neumann

W niedzielę "Gościem Wydarzeń" był Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. W niedzielę zakończyła się dwudniowa konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Padło na niej wiele obietnic m. in. wprowadzenie od nowego roku świadczenia "800 Plus" - Zaskoczyło mnie, że PiS tak szybko ogłosił propozycje - skomentował Neumann.

Sławomir Neumann został zapytany przez Katarzynę Zdanowicz o jedną z przedwyborczych propozycji, jaka padła na niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od przyszłego roku wzrośnie kwota świadczenia "500 plus". - To będzie "800 Plus" - ogłosił prezes PiS.

 

- My mówimy jasno i wyraźnie, że to co dane, nie zostanie odebrane i tu zdania nie zmienimy. Mamy lepszy program, który aktywizuje kobiety - powiedział Neumann.

Sławomir Neumann o propozycji "800 Plus"

Przypomniał propozycję Platformy Obywatelskiej w sprawie tzw. babciowego. - Dajemy je po to, by kobieta mogła wrócić do pracy, a dla dziecka znaleźć za te pieniądze opiekę. To jest policzone tak, że składki płacone za tę osobę po powrocie do pracy, podatki czy niebranie zasiłku, wyczerpuje tę kwotę - wyjaśniał poseł. - To jest aktywizujące. Program "500 Plus" nie dał żadnego boomu demograficznego, wręcz przeciwnie - dodał.

 

Poseł został zapytany, dlaczego PO chce zostawić świadczenie. - Kaczyński trochę oddaje ludziom to, co zabrał przez podatek inflacyjny wprowadzony razem z Glapińskim. To nie jest coś, co byłoby nadzwyczajnym gestem ze strony PiS-u - zauważył Neumann.

 

ZOBACZ: Konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński: Od przyszłego roku "800 plus"

 

Kolejną propozycją PiS są darmowe leki dla seniorów po 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. - PiS już obiecywał bezpłatne leki dla seniorów. To się skończyło tak, że - jak wynika z badań - 95 proc. seniorów nie wykupiło przynajmniej jednej recepty, bo ich na to nie stać, a 80 proc. seniorów mówi, że wydatki na leki są najwyższym wydatkiem w ich budżecie i sobie go odmawiają - mówił poseł. Dodał, że z programem darmowych leków dla seniora PiS szedł do poprzednich wyborów.

 

Odniósł się także do propozycji darmowych autostrad państwowych. - Dzisiaj mamy tylko dwa odcinki płatnych autostrad. Między Wrocławiem a Sośnica i między Strykowem a Koninem. Wszystkie inne drogi ekspresowe i autostrady są bezpłatne, poza prywatnymi, które pozostaną płatne - podkreślił polityk opozycji. - Oni dają to co dzisiaj jest bezpłatne - dodał.

 

WIDEO: Sławomir Neumann w programie "Gość Wydarzeń"

 

Neumann: PiS ma mnóstwo problemów. Próbuje je zatuszować

- Mamy dzisiaj ul, który się zakończył. Mnóstwo trutni, żadnej pszczółki Mai, widziałem samych Guciów - mówił. - Po ośmiu latach, trutnie miodu już nie dadzą. Te wszystkie trzy główne propozycje pokazują niemoc i oszustwo PiS. Nie należy łapać się na hasła - stwierdził poseł PO.

 

Dodał, że "jest zaskoczony, że PiS tak szybko ogłosił swoje propozycje". - Mają mnóstwo problemów, które próbują zatuszować. Dzisiaj rzucają propozycje, które powinny być wrzucone pod koniec kampanii - skomentował.

 

ZOBACZ: Waloryzacja 500 plus? Ekonomista: Powinno być 1000 plus

 

- Jeśli ktoś nie zauważył od miesięcy objazdów Platformy Obywatelskiej i opowiada, że Kaczyński coś powiedział i to jest odkrycie świata - to nic na to nie poradzę. Od miesięcy, tydzień po tygodniu pokazujemy nowe otwarcie programowe, nowe kamienie milowe i zakończymy to  w czerwcu - powiedział Neumann.

 

Zapowiedział, że PO planuje w swoim programie "wsparcie dla rodzin, przedsiębiorców, samorządów czy społeczeństwa obywatelskiego, które szanuje praworządność".

msm / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie