Prezydent Duda na ćwiczeniach ANAKONDA-23. "Polska musi być bezpieczna"

Polska
Prezydent Duda na ćwiczeniach ANAKONDA-23. "Polska musi być bezpieczna"
polsatnews.pl

Chciałbym, żeby społeczeństwo działało spokojnie, w pełnym zaufaniu, że Polska jest bezpieczna i każdy stara się swoje obowiązki wykonywać jak najlepiej - mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie przemówienia po obserwacji ćwiczeń Anakonda-23.

W wystąpieniu do mediów prezydent podkreślił, iż obecnie Polska znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji, w związku z tym podstawą działania polityków i wojskowych jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa kraju.

 

- Wojna stwarza wiele różnych trudnych sytuacji. Wiele prowokacji, także tych, które widzimy w ciągu ostatnich godzin, kiedy słyszymy, że różnego rodzaju obiekty nadlatują do nas z Białorusi. Trzeba je rozpoznawać, trzeba rozważać kwestie tego, na ile stwarzają niebezpieczeństwo - stwierdził.

 

ZOBACZ: Alert RCB: Trwają poszukiwania obiektu powietrznego

 

- Trzeba podejmować w tych kwestiach decyzje. Decyzje są podejmowane, obiekty są obserwowane. Z każdego działania wyciągamy wnioski - dodał.

Prezydent: Polacy muszą zaufać, że Polska jest bezpieczna 

Zdaniem Andrzeja Dudy w ostatnich miesiącach w naszym kraju wydarzyło się prowokacji ze strony m.in. Białorusi. W takim przypadku ważnym jest, aby Polacy zaufali służbom mundurowym i politykom, którzy starają się zapewnić spokój i nie dopuścić do niebezpieczeństw związanych z działaniami hybrydowymi.

 

- Chciałbym, żeby społeczeństwo działało spokojnie, w pełnym zaufaniu, że Polska jest bezpieczna i każdy stara się swoje obowiązki wykonywać jak najlepiej - podkreślił.

 

 

 

- Dla mnie najważniejsze jest to, żeby Polska była bezpieczna, a przede wszystkim, żeby poczucie bezpieczeństwa mieli wszyscy nasi obywatele. W tym kierunku swoją służbę powinni realizować wszyscy polscy żołnierze, w tym kierunku swoje odpowiedzialne działania powinni realizować ci, którzy od strony politycznej zajmują się sprawami bezpieczeństwa. Tak ja się staram je realizować jako prezydent - mówił polityk.

A. Duda: Wiemy, kto jest naszym przeciwnikiem

Odnosząc się do tematu rakiety, która spadła w lesie w pobliżu Bydgoszczy oraz sporu polityczno-wojskowego, który przy tej okazji powstał. Prezydent zaapelował, aby powstrzymywać się od pochopnych komentarzy i udostępniania zbyt dużej liczby informacji.

 

- Nie mogę tutaj mówić o szczegółach, zwłaszcza ostatnich zdarzeń, dlatego że większość z nich jest objęta klauzulą tajności. Apeluję również o to, aby tę klauzulę tajności w sposób zdecydowany przestrzegać, bo jest to niezwykle ważne. Wiemy doskonale, kto dzisiaj jest potencjalnym przeciwnikiem. Przeciwnik nie powinien słyszeć ani wiedzieć za dużo - przekonywał.

 

- Nie jest to ani w naszym interesie, ani przede wszystkim nie jest to interesie bezpieczeństwa RP, które musi być dla nas wszystkich najważniejsze i nie mam żadnych wątpliwości, że jest - zaznaczył Andrzej Duda.

"Budujemy najnowocześniejszy system obrony w Europie"

Jak podkreślił prezydent wraz z ministrem obrony narodowej oraz dowództwem wojskowym, Polska dokonuje wielu zakupów nowoczesnego sprzętu wojskowego, aby nie tylko być przygotowanym do obrony, ale także ,"że będziemy tak wyposażeni, tak uzbrojeni, tak zabezpieczeni, że nikt nie odważy się nas zaatakować".

 

 

Chcemy zbudować jeden z najnowocześniejszych systemów obrony na świecie. Z całą pewnością będzie to najnowocześniejszy system obrony rakietowo-powietrznej w Europie - stwierdził.

 

ZOBACZ: Gen. Koziej w Polsat News o obiekcie z Białorusi: To kompromitacja systemu

Największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP w 2023 roku

Anakonda-23 to ćwiczenie narodowe z udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. Jest ściśle skoordynowane z amerykańskim ćwiczeniem Defender-23 oraz szwedzkim Aurora-23.

 

Tegoroczna Anakonda składa się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym; połączonego ćwiczenia z wojskami, ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo oraz ćwiczenia eksperymentalnego.

 

ZOBACZ: MON: Pierwszy egzemplarz FA-50 już w polskich barwach

 

W części aktywnej bierze udział ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Zadania w ćwiczeniu przydzielono dowódcom 12., 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanych.

 

Ćwiczenie Anakonda-23 ma służyć integracji zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym, tak by były zdolne do współdziałania z sojuszniczej operacji w regionie Morza Bałtyckiego w przypadku przywołania artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego.

mjo / map / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie