Kaczyński na konwencji PiS: Bezpieczeństwo to dziś podstawa

Polska
Kaczyński na konwencji PiS: Bezpieczeństwo to dziś podstawa
Facebook/PiS
Konwencja Prawa i Sprawiedliwości

- Suwerenność, wolność i równość! Równość przed sądami, przed administracją, między miastem a wsią. To wszystko jest ważne. Dla nas równość jest kierunkiem, który musimy realizować. To coś, bez czego nie ma wspólnoty - mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński na otwarciu dwudniowej konwencji PiS.

W sobotę rozpoczęła się konwencja programowa PiS. Biorą w niej udział m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, czy była prezes rady ministrów Beata Szydło.

 

- Zacznę od słów, które są znane: "Dobra polityka to roztropne działanie dla dobra wspólnego". Czyli dobre rządy to takie rządy, które służą wspólnocie narodowej i każdemu obywatelowi niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i jakie ma poglądy - powiedział Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: Nazwaliśmy naszą konwencję ulem, bo to symbol ciężkiej pracy

- Jeśli chcemy próbować temu wyzwaniu podołać, to musimy zwrócić się do społeczeństwa, narodu, do Polaków. Ta droga rozmowy trwa - dodał.

 

Jak wyjaśnił, konwencja PiS została nazwana ulem, bo to symbol ciężkiej pracy. - A my jej bardzo, ale to bardzo potrzebujemy - podkreślił. Zapowiedział, że w ciągu tych dniu odbędzie się szereg tematycznych spotkań, wśród nich panele związane z: rolnictwem (prowadzący Robert Telus), bezpieczeństwem energetycznym (Jacek Sasin) czy z rodziną (prowadząca Beata Szydło). 

 

- Mamy dwa panele polityczne. Bezpieczeństwo, czyli zupełnie podstawowa dzisiaj sprawa. Jego liderem jest premier Błaszczak - poinformował lider Prawa i Sprawiedliwości. 

Kaczyński: Suwerenność, wolność, równość!

- Trzeba przypomnieć sobie pewne pojęcie. Fundamentalne dla naszego narodu: patriotyzm. Przypomnę słowa mojego brata: "Musimy uczyć się nowego patriotyzmu". A co to jest patriotyzm? To przywiązanie, miłość do ojczyzny, ale także coś, co musi prowadzić do czynów: gotowości obrony ojczyzny i wiary w nią - wyliczał Kaczyński. 

 

Wymienił także wolność, suwerenność i równość. - Początkowo to dotyczyło tylko jednego stanu: stanu szlacheckiego. Ale to mamy, na szczęście, bardzo dawno za sobą. Dzisiaj sprawa wolności jest sprawą bardzo aktualną i do realizacji. Obecne doświadczenia pokazują nam, że jest to ciągle trwające wielkie wyzwanie - mówił. 

 

- Suwerenność, wolność i równość! Równość przed sądami, przed administracją, między miastem a wsią. To wszystko jest ważne. Dla nas równość jest kierunkiem, który musimy realizować. To coś, bez czego nie ma wspólnoty - dodał. 

Prezes PiS: Polska musi być silna militarnie i moralnie 

Jarosław Kaczyński oświadczył podczas konwencji, że wzmacniana jest gospodarka i rozbudowywana siła militarna. - Jeśli chodzi o siłę moralną, to ma ona w Polsce swoich przeciwników, ale siły duchowej Polacy maja naprawdę bardzo wiele - mówił.

 

- Nadaliśmy demokracji właściwy sens - powiedział Kaczyński - Jak mówił Winston Churchill, "demokracja jest bardzo złym ustrojem, ale lepszego nie ma". My tę demokrację chcemy umacniać i rozbudowywać. Na poziomie samorządów i całego państwa. Nie chcemy manipulacji. Manipulacja była w komunizmie.

 

 

O równości mówił także Mateusz Morawiecki: - Sens i cel naszej pracy: równość dla wszystkich obywateli. To jest ta zasadnicza sprawa, która jest zadrą w oku dla elit. 


- Gdyby nie nasze programy podczas pandemii, dziś Polska byłaby wielkim cmentarzyskiem małych i średnich przedsiębiorców - powiedział premier. 

Konwencja PiS. "Nie tylko ludzie z pisowskiej bańki"

- Planowaliśmy na połowę maja debatę programową, a na drugą połowę czerwca - konwencję wyborczą - powiedział w piątek szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba. 

 

Jak wyjaśnił, będzie to programowy ul Prawa i Sprawiedliwości, czyli bardzo nowoczesna i oryginalna formuła debaty o programie. Debata jest wypadkową naszych spotkań, które odbyliśmy w Polsce. 

 

ZOBACZ: Tomasz Poręba: Konwencja PiS zapowiada się ciekawie. Jesteśmy pracowici jak pszczoły

 

Zapowiedział, że wśród gości konwencji mają znaleźć się osoby ze świata sportu i kultury, np. piłkarz Sebastian Mila czy bramkarz piłki ręcznej Sławomir Szmal. - To nie będą ludzie tylko z bańki pisowskiej, tylko z szeroko rozumianego świata ekspertów - stwierdził Poręba.

Zabraknie polityków Suwerennej Polski

Na konwencji zabraknie jednak polityków Suwerennej Polski. - To programowy ul Prawa i Sprawiedliwości. Będzie debata o suwerenności Polski - zauważył Poręba. Na pytanie, czy wśród gości znajdzie się Paweł Kukiz, powiedział, że nie wie. - Być może będzie, być może nie. To nie jest do końca pewne - powiedział europoseł.

 

Na uwagę o spory między obozem PiS a Suwerenną Polską, stwierdził, że "bardzo by chciał pójść do wyborów z Suwerenną Polską". - Jeśli nie, to możemy przegrać. Jeśli pójdziemy w szeroko zjednoczonym obozie Zjednoczonej Prawicy, to wygramy te wybory - powiedział Poręba. - Jest świat medialny i świat dyskretnej polityki. Tam relacje są poprawne - dodał.

 

- Sprawczość i odpowiedzialność to nasze DNA. Jeśli chodzi o wiarygodność, to opozycja ma problem - stwierdził Poręba. Podkreślił, że twarzą kampanii będzie Jarosław Kaczyński oraz Mateusz Morawiecki i inni czołowi politycy PiS.

nb/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie