Chorwacja. Odkryto podwodną drogę sprzed 7 tys. lat. Służyła ludziom "zaginionej" kultury

Świat
Chorwacja. Odkryto podwodną drogę sprzed 7 tys. lat. Służyła ludziom "zaginionej" kultury
Facebook.com/Sveučilište u Zadru
Odkryta pięć metrów pod wodą starożytna droga łączyła kiedyś ląd z chorwacką wyspą Korčula

Podwodni archeologowie z chorwackiego Uniwersytetu w Zadarze odkryli w Morzu Adriatyckim pozostałości starożytnej drogi liczącej 7 tysięcy lat. Natknięto się na nią w pobliżu znajdującego się obecnie ok. pięć metrów pod wodą stanowiska archeologicznego Soline. Kamienna droga prowadziła kiedyś z lądu na sztuczną wyspę, gdzie w okresie neolitu istniała założona przez pradawny lud osada.

"W podwodnych badaniach zatopionej neolitycznej miejscowości Soline na wyspie Korčula archeolodzy znaleźli szczątki, które ich zaskoczyły. Poniżej osadów z morskiego błota, odkryto drogę, która łączyła zatopioną prehistoryczną osadę kultury Hvar z wybrzeżem wyspy" - podano na profilu Uniwersytetu w Zadarze w mediach społecznościowych.

Droga na dnie morza

Naukowcy zauważyli pięć metrów pod powierzchnią "starannie ułożone kamienne płyty", które stanowiły część z szerokiej na cztery metry i długiej na 12 metrów drogi. Trakt ten prowadził ze sztucznie usypanej wyspy na wybrzeże. Podczas wcześniejszych badań w tym miejscu odkryto także fragmenty zabudować i artefaktów.

 

Były to m.in. fragmenty kamieni młyńskich, krzemienne ostrza i kilka toporów z kamienia.

 

 

Zdaniem archeologów są to pozostałości po zamieszkujących w okresie neolitu zbudowanej tam wioski. Korčula to otoczony wodą podłużny, górzysty obszar liczący ponad 270 km kw. powierzchni w południowej Dalmacji. Pierwotnym ludem, który żył na tym terenie, byli osadnicy z epoki mezolitu i neolitu.

 

Jak czytamy na portalu national-geographic.pl, w epoce brązu i żelaza na wyspie zamieszkiwali Ilirowie. To lud indoeuropejski, który mógł dotrzeć do Chorwacji z północy kontynentu. Przedstawiciele tej starożytnej populacji prowadzili koczowniczy tryb życia i zajmowali się uprawą roli.

"Zaginiona" kultura Hvar

Naukowcy z chorwackiego uniwersytetu sądzą, że znaleziona pod wodą droga prowadząca do zatopionej osady służyła mieszkańcom z "zaginionej" kultury morskiej Hvar. Jej kolebką było wschodnie wybrzeże Adriatyku, a wiek jej powstania datuje się na ok. 4900 lat p.n.e.

 

Pierwsze ślady tej neolitycznej grupy ludzi znajdowały się na wyspie, od której nazwano całą kulturę z tego okresu.

 

Historycy uważają, że społeczeństwo należące do tej grupy zamieszkiwało chorwackie wyspy tworząc prymitywne osady. Ludzie Hvar zamieszkiwali najczęściej jaskinie. Trudnili się wyrobem prostych narzędzi z ceramiki oraz łowili ryby.

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie