Szymon Szynkowski vel Sęk: Porozumienie z Komisją Europejską ws. KPO nadal obowiązuje

Polska
Szymon Szynkowski vel Sęk: Porozumienie z Komisją Europejską ws. KPO nadal obowiązuje
Polsat News
Szymon Szynkowski vel Sęk, minister do spraw Unii Europejskiej

Wyjaśniam, że rząd nie ma w tej chwili żadnego wpływu na to, kiedy ta ustawa wejdzie w życie, poza tym, że może przedstawić co zrobił Trybunałowi Konstytucyjnemu, swoje stanowisko w sprawie wniosku prezydenckiego - powiedział w programie "Graffiti" minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk odnosząc się do rozmów z Komisją Europejską na temat noweli ustawy o Sądzie Najwyższym.

9 maja to Dzień Zwycięstwa w Rosji. W ubiegłym roku tego dnia Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce, został oblany w Warszawie czerwoną farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich w Warszawie 9 maja, gdzie miał złożyć wieniec.

 

- Oczywiście 100-procentowej pewności, że do żadnej prowokacji czy incydentu nie dojdzie, mieć nie można, natomiast jestem przekonany, że odpowiednie służby wzięły pod uwagę wydarzenia z ubiegłego roku i zrobią wszystko, żeby taką ewentualną prowokację uniemożliwić - powiedział minister Szymonem Szynkowskim vel Sęk.

"Rząd nie ma w tej chwili wpływu na to, kiedy ta ustawa wejdzie w życie"

Prowadzący Marcin Fijołek poruszył temat środków z Krajowego Planu Odbudowy, w kontekście procedowania ustawy o Sądzie Najwyższym. Minister zapewnił, że ma stały kontakt z komisarzem Didierem Reyndersem

 

ZOBACZ: "Odpowiedzialni za klincz z KE są w Polsce". Czaputowicz o pieniądzach z KPO

 

- Oczywiście wyjaśniam, jaka jest w tej chwili sytuacja, dotycząca wejścia w życie tej ustawy. Wyjaśniam też to, że rząd nie ma w tej chwili żadnego wpływu na to, kiedy ta ustawa wejdzie w życie, poza tym, że może przedstawić co zrobił Trybunałowi Konstytucyjnemu, swoje stanowisko w sprawie wniosku prezydenckiego - wyjaśnił.

 

- Z punktu widzenia Komisji Europejskiej istotne jest wejście w życie postanowień ustawy i myślę, że dość jasne jest, że za to, żeby ta ustawa weszła w życie odpowiedzialni są różni aktorzy: rząd, parlament - dwa podmioty, które się z tego zadania wywiązały, pan prezydent, który miał wątpliwości skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, TK w tej chwili ustawą ma się zajmować - powiedział. Dodał, że podczas ostatniej rozmowy z komisarzem Reyndersem otrzymał potwierdzenie, że porozumienie ws. KPO z KE nadal obowiązuje.

Kiedy wniosek o środki z KPO?

Prowadzący zapytał ministra, kiedy Polska złoży do Komisji Europejskiej wniosek o środki z Krajowego Planu Odbudowy.

 

Polityk wyjaśnił, że rząd chce złożyć ten wniosek w momencie, kiedy "będzie miał pewność, a przynajmniej będzie bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że ten wniosek zostanie sprawnie i pozytywnie rozpatrzony."

 

ZOBACZ: KPO. Piotr Müller o KPO: Czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

 

- Dzisiaj KE, z którą jesteśmy w stałym kontakcie, jasno stawia sprawę, że chciałaby zamknąć dyskusję nad kamieniami milowymi, a ostatnim, który pozostaje do wypełnienia jest kamień z zakresu wymiaru sprawiedliwości. Wejście w życie tej ustawy mogłoby ten kamień wypełnić i wtedy można by ten wniosek szybko złożyć - wyjaśnił minister.

Spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego

Szynkowski vel Sęk przekazał w Polsat News, że spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego skoncentruje się na polityce rozszerzenia UE. - Będzie wicepremier Ukrainy odpowiedzialna za relacje z Unia Europejską (Olha Stefaniszyna), będą panie minister z Francji i Niemiec – powiedział.

 

Wyjaśniał, że chce "naszych partnerów zmobilizować do bardziej aktywnych działań". - Polska jest orędownikiem, ambasadorem rozszerzenia UE o Ukrainę i inne kraje - przypomniał.

 

- To spotkanie będzie okazją, aby zderzyć się dwie wizje przyszłości Europy. - Europa, która jest proponowana przez Niemcy i Francję, czyli Europa, w której odchodzi się od zasady jednomyślności na rzecz większości kwalifikowanej, gdzie rządzą silni, gdzie centrala podejmowania decyzji jest w Brukseli i w Berlinie, a Europa, w której panują partnerskie relacje między państwami, poszanowanie suwerenności. Europa, która się poszerza w swoim terytorium, ale która potrafi się ograniczyć do najbardziej istotnych wyzwań. I my taką wizje Europy będziemy proponować - dodał.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie