MSZ Chin zapowiedziało działania odwetowe na ewentualne sankcje Komisji Europejskiej

Świat
MSZ Chin zapowiedziało działania odwetowe na ewentualne sankcje Komisji Europejskiej
PAP/EPA/Michele Tantussi/POOL
Minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang

Szef MSZ Chin Qin Gang powiedział, że Pekin będzie utrzymywał stosunki ze wszystkimi stronami wojny w Ukrainie. - Jako odpowiedzialny kraj, Chiny nie będą dolewać oliwy do ognia - przekazał podczas wizyty w Berlinie. Dodał, że Pekin podejmie działania odwetowe, jeśli Komisja Europejska nałoży sankcje na chińskie firmy handlujące z Rosją.

Minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang komentując propozycję Unii Europejskiej, aby umieścić na czarnej liście kilka chińskich firm jako część nowego pakietu sankcji przeciwko Rosji, powiedział, że Pekin "stanowczo sprzeciwia się takim praktykom".

 

Na spotkaniu ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock w Berlinie szef MSZ przekazał, że Chiny podejmą niezbędne działania, aby zdecydowanie bronić praw i interesów chińskich firm.

 

Komisja Europejska zaproponowała wpisanie na czarną listę chińskich firm i ograniczenie eksportu do krajów postrzeganych jako zaangażowane w omijanie ograniczeń handlowych Rosji w ramach najnowszego zestawu sankcji przeciwko Moskwie za jej inwazję na Ukrainę.

 

Baerbock powiedziała, że negocjacje w sprawie nowego pakietu sankcji trwają, ale ogólnie ważne jest, by uniemożliwić rosyjskim firmom obronnym "uzyskanie dostępu do towarów mających znaczenie dla wojny" i zapewnić, "że objęte sankcjami towary podwójnego zastosowania nie wpadną w niepowołane ręce".

Chiny dotychczas nie potępiły ataku Rosji na Ukrainę

Źródła dyplomatyczne powiedziały Reutersowi, że propozycja władz wykonawczych UE skupia się na zwalczaniu obchodzenia istniejących ograniczeń handlowych przez kraje trzecie, po tym jak UE wskazała Chiny, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także kraje Azji Środkowej i Kaukazu jako potencjalnych winowajców.

 

Podczas spotkania Qin stwierdził, że Chiny będą nadal promować rozmowy pokojowe i nie będą "patrzeć na ogień po drugiej stronie", ani "dolewać oliwy do ognia".

 

ZOBACZ: Chiny: Pekin ostrzega Tajwan po wizycie Caj Ing-wen w Kalifornii. "Gotowość do ochrony suwerenności"

 

Baerbock dodała, że "Chiny mogą odegrać decydującą rolę w zakończeniu wojny na Ukrainie jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, jeśli tylko się na to zdecydują".

 

Chiny dotychczas nie potępiły ataku Rosji na Ukrainę. W styczniu Pekin przekazał 12-punktowy "plan pokojowy" dla Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący ChRL Xi Jinping rozmawiali telefonicznie 26 kwietnia. 

mbl / map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie