Ambasador Rosji Siergiej Andriejew nie złożył kwiatów na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich

Polska
Ambasador Rosji Siergiej Andriejew nie złożył kwiatów na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich
Polsat News
Protestujący uniemożliwili ambasadorowi Rosji w Polsce Siergiejowi Andriejewowi złożenie kwiatów

Jak państwo widzą, jesteśmy w obliczu oczywistego zakłócenia porządku publicznego. Niestety po raz drugi już, jak w zeszłym roku, nie potrafiliśmy złożyć wieńca przy pomniku żołnierzy wyzwolicieli radzieckich, poległych tutaj w walce z faszyzmem. Ale to w żaden sposób nas nie denerwuje - powiedział ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew.

Przed godz. 11 rosyjski ambasador podjął próbę podejścia do Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie i złożenia kwiatów. Czekali tam protestujący z Euromajdanu, a na ziemi cmentarza wetknięto setki ukraińskich flag. Wznoszono też niecenzuralne okrzyki w stronę ambasadora. Dodatkowo aktywiści przed wejściem do mauzoleum ustawili szpaler flag ukraińskich oraz krzyże z nazwiskami ofiar wojny na Ukrainie. Instalację artystyczną zwieńczyły cztery budynki symbolizujące ukraińskie miasta, m.in. Bucze i Bachmut.

Siergiej Andriejew: To w żaden sposób nas nie denerwuje 

- Jak państwo widzą,  jesteśmy w obliczu oczywistego zakłócenia porządku publicznego. Niestety po raz drugi już, jak w zeszłym roku, nie potrafiliśmy złożyć wieńca przy pomniku żołnierzy wyzwolicieli radzieckich poległych tutaj w walce z faszyzmem. Ale to w żaden sposób nas nie denerwuje - powiedział dziennikarzom ambasador.

 

ZOBACZ: Rosyjski ambasador wezwany do MSZ. "Strona polska wyraziła stanowczy protest"

 

Dopytywany, czy podejmie kolejną próbę złożenia kwiatów odparł: "Pastwo widzą, że nie ma takiej możliwości".

 

Wcześniej rosyjska strona wystąpiła do polskiego MSZ o "organizację ochrony porządku publicznego" w związku z Dniem Zwycięstwa. Ministerstwo nie rekomendowało organizacji takiej uroczystości. W zeszłym roku ambasador Rosji został oblany czerwonym płynem w ramach protestu przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. We wtorek towarzyszą mu polskie służby, które chronią dyplomatę.

 

Dzień Zwycięstwa w Rosji

Dzień Zwycięstwa, obchodzony w Rosji 9 maja, jest jednym z najważniejszych państwowych świąt w tym kraju. W wielu miastach organizowane są tradycyjne parady z udziałem żołnierzy i sprzętu wojskowego.

 

W tym roku swoją obecność na defiladzie w Moskwie zapowiedzieli przywódcy Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Armenii. 

pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie