Leszek Miller w "Prezydenci i Premierzy": Za 10-15 lat monarchia brytyjska umrze śmiercią naturalną

Świat
Leszek Miller w "Prezydenci i Premierzy": Za 10-15 lat monarchia brytyjska umrze śmiercią naturalną
Polsat News
Politycy zastanawiali się nad tym, czy współcześnie monarchia ma sens

W sobotę odbyła się wyczekiwana przez wielu koronacja króla Karola III. - Z jednej strony średniowiecze, cała procedura bardzo tradycyjna, a z drugiej strony wielokulturowość - chwalił ją Jan Krzysztof Bielecki w programie "Prezydenci i Premierzy". Europoseł Leszek Miller stanowczo się nie zgodził. - Nie widzę w tej koronacji nic pożytecznego - powiedział.

Od rana narastało napięcie związane z koronacją króla Karola III. W Opactwie Westminsterskim w Londynie po godzinie 13 doszło do punktu kulminacyjnego uroczystości - arcybiskup Canterbury umieścił na głowie monarchy koronę świętego Edwarda. W programie "Prezydenci i Premierzy" politycy zastanawiali się nad tym, czy współcześnie monarchia ma sens. 

Komorowski o koronacji: Przerost formy nad treścią

- Monarchia jest symbolem ciągłości państwa, nieprzerwanej przez zabory, rozbiory. (...) Ja przyznam, że nie oglądałem tej koronacji, bo trochę mnie irytuje przerost formy nad treścią. Podziwiam u Anglików to, że potrafią takie wydarzenie zamienić w element promocji kultury i tradycji - doszukiwał się plusów Bronisław Komorowski. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Koronacja Karola III. Policja aresztowała demonstrantów

 

Były prezydent uważa jednak, że król Karol, który ma obecnie 74 lata, z racji wieku ma niewielkie szansę na zapisanie się w historii tak bardzo, jak jego matka. Elżbieta II wstąpiła na tron, gdy miała 25 lat. 

 

- Ma stosunkowo niedużą szansę na to, by dołożyć cegiełkę do obrazu Wielkiej Brytanii, bo ma już swoje lata. Elżbieta II na tą opinię pracowała wiele lat - dodał Komorowski. 

Miller: Nie widzę w tej koronacji nic pożytecznego

Jan Krzysztof Bielecki zwrócił uwagę, że na koronacji pojawili się przedstawiciele różnych religii, którzy składali hołd królowi. Chwalił, że uroczystość jest "z jednej strony średniowieczna, a cała procedura bardzo tradycyjna, a z drugiej strony wielokulturowa". Leszek Miller miał inne zdanie. 

 

- Nie widzę, w przeciwieństwie do moich szanownych kolegów, w tej koronacji nic pożytecznego. Cieszę się, że 45 proc. Brytyjczyków uważa, że monarchia jest zbędna. Co więcej - ten odsetek cały czas rośnie - powiedział Miller. 

 

WIDEO: Miller w "Prezydenci i Premierzy": Za 10-15 lat monarchia umrze

 

 

Polityk uważa, że klęską monarchii jest to, że nie uchroniła Wielkiej Brytanii przez brexitem. - Jestem przekonany, że za jakiś czas Wielka Brytania podejmie próbę ponownego wejścia do Unii Europejskiej. Miller przytoczył również przykład Francji, która - choć niegdyś była monarchią - dziś "nie radzi sobie gorzej od Wielkiej Brytanii". 

 

ZOBACZ: Książę Harry na koronacji króla Karola III. Ekspertka od mowy ciała analizuje jego słowa

 

- Czy jest mniej nowoczesna, mniej otwarta na różne kultury, gorzej kierowana? Na wszystkie te pytania odpowiadamy "nie". Można żyć bez króla. (...) Jestem przekonany, że - nie wiem, czy za 10, czy za 15 lat, ale ta monarchia brytyjska umrze śmiercią naturalną i polityczną - podsumował Leszek Miller.

kg/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie