KE przyjęła tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące importu zbóż z Ukrainy

Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące przywozu z Ukrainy czterech produktów rolnych. Chodzi o pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik.
Restrykcje wejdą w życie 2 maja i potrwają do 5 czerwca 2023 r. Jak wyjaśniono, środku mają one na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych, dotyczących tych produktów w Bułgarii, Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Słowacji.
W tym czasie pochodzące z Ukrainy nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika mogą nadal być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej innych, niż wspomniane pięć państw członkowskich. Produkty mogą nadal znajdować się w obrocie lub tranzycie przez te pięć państw członkowskich w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub trafiać do kraju lub terytorium poza UE.
KE: Środki podtrzymują zobowiązanie UE do wspierania Ukrainy
"Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika oraz wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy" - podała KE.
"Odnosząc się do obaw rolników w państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą, środki te podtrzymują zdecydowane zobowiązanie UE do wspierania Ukrainy i zachowania jej zdolności do eksportu zboża, które ma kluczowe znaczenie dla wyżywienia świata i utrzymania cen żywności na niskim poziomie w obliczu ogromnych wyzwań niesprowokowanej agresji rosyjskiej" - dodała Komisja.
ZOBACZ: Które firmy ściągają zboże z Ukrainy? Minister: Trzeba pokazać, z jaką partią są związane
Komisja Europejska jest gotowa do ponownego wprowadzenia środków zapobiegawczych po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia, o ile ta wyjątkowa sytuacja będzie się utrzymywać.
Od 15 kwietnia zamknięto polską granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii przewóz towarów przez Polskę jest możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie i Kołobrzegu (od 28 kwietnia br.), lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj.
Czytaj więcej