Australia: Rząd walczy z przemysłem tytoniowym. E-papierosy będą dostępne tylko w aptekach

Świat
Australia: Rząd walczy z przemysłem tytoniowym. E-papierosy będą dostępne tylko w aptekach
Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Australia wprowadza ograniczenia w sprzedaży e-papierosów

Australijski rząd wprowadził nowe przepisy, zgodnie z którymi elektroniczne papierosy będą sprzedawane tylko w aptekach, w jednolitych, pozbawionych barw opakowaniach. W wolnej sprzedaży nie będą też dostępne e-papierosy o smakach, kolorach i kształtach atrakcyjnych dla najmłodszych klientów. Z kolei jednorazowe papierosy elektroniczne zostały całkowicie zakazane.

Australia toczy największą od ponad dekady walkę z przemysłem tytoniowym i wprowadza ograniczenia dotyczące sprzedaży elektronicznych papierosów.

 

Nowe regulacje zakazują sprzedaży e-papierosów poza aptekami. Zakaz dotyczy także wkładów niezawierających nikotyny. Elektroniczne papierosy mają być sprzedawane w jednolitych, pozbawionych barw opakowaniach, a także mieć zmniejszoną zawartość nikotyny.

 

ZOBACZ: Kanada. Rząd chce drukować ostrzeżenia na każdym papierosie. Pierwsza taka propozycja na świecie

 

Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedaż jednorazowych e-papierosów jest zabroniona.  

E-papierosy. Australia wprowadza ograniczenia

Minister zdrowia Mark Butler w wywiadzie dla stacji ABC stwierdził, że przemysł tytoniowy opakował e-papierosy w błyszczące opakowania i dodał aromaty, aby "stworzyć nowe pokolenie uzależnionych od nikotyny".

 

Przypomniał, że elektroniczne papierosy zostały wprowadzone na rynek jako pomoc dla osób chcących rzucić palenie, a nie nowa używka. Tymczasem stały się produktem rekreacyjnym, sprzedawanym głównie nastolatkom i młodym ludziom, którzy są trzykrotnie bardziej podatni na uzależnienia. 

 

ZOBACZ: USA. Dyrektorka szkoły przeszukała uczennicę, chciała znaleźć e-papierosa. Dostała pozew


- Jest to produkt skierowany do naszych dzieci, sprzedawany obok lizaków i batoników  - mówił minister, cytowany przez Agencję Reutera. 


Wskazał, że elektroniczne papierosy stały się obecnie głównym problemem w szkołach średnich i stają się powszechne również w szkołach podstawowych.

Przepisy antynikotynowe

Według danych z ubiegłego roku, około 22 proc. Australijczyków w wieku 18-24 lat przynajmniej raz sięgnęło po e-papierosa – podaje Agencja Reutera. 

 

ZOBACZ: Kolumbia. Skandal na rozprawie. Sędzia w majtkach i z papierosem


W Australii obowiązują jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów antynikotynowych na świecie. W 2012 roku została pierwszym krajem, który nakazał producentom papierosów sprzedaż wyrobów w jednolitych, szarych opakowaniach. 


Minister zdrowia zapowiedział, że rząd nie planuje naśladować sąsiedniej Nowej Zelandii, która wprowadza stopniowy zakaz sprzedaży tytoniu. Za to podatek od sprzedaży papierosów w Australii wzrośnie o pięć procent.  

adn/dsk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie