Wielka Brytania: Tajne akta o okręcie podwodnym znaleziono w toalecie. Zostawił je klient pubu

Świat
Wielka Brytania: Tajne akta o okręcie podwodnym znaleziono w toalecie. Zostawił je klient pubu
Wikimedia Commons/Ministry of Defence
HMS Anson, którego dotyczą akta, w porcie Barrow-in-Furness w 2022 roku

Ktoś z załogi brytyjskiej łodzi podwodnej uznał, że najlepszym miejscem do przestudiowania tajnych dokumentów będzie toaleta w pubie. Właśnie tam znaleziono akta, z których wyczytać można, jak działa jeden z najnowocześniejszych okrętów, jakie posiada armia. - To szczęście, że dokumentów nie znalazł rosyjski szpieg - powiedział informator dziennikarzy.

Tajne dokumenty dotyczące podwodnego okrętu HMS Anson o napędzie jądrowym znaleziono w pubie w miejscowości Barrow na północy Anglii. Jednostka ta warta jest 1,3 miliarda funtów, a w aktach opisano działanie wyposażenia statku. Używali ich marynarze szkolący się, jak obniżać ciśnienie wewnątrz łodzi.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Kapcie, szlafroki i wino zniknęły z państwowej rezydencji. Rachunek dla Liz Truss

 

Sprawę ujawniło brytyjskie "The Sun", a informator tej gazety stwierdził, że "to szczęście, iż dokumentów nie znalazł rosyjski szpieg". Jak dodał dziennik, gdy natknięto się na instrukcję pozostawioną w toalecie, piwny lokal był pełen ludzi, w tym wojskowych.

Jak działa nowoczesny okręt? Instrukcja była w toalecie

Pub mieści się stosunkowo niedaleko stoczni w Barrow-in-Furness, gdzie zbudowano HMS Anson. Okręt przechodzi teraz testy, a po ich pomyślnym ukończeniu wejdzie do floty brytyjskiej marynarki wojennej jako piąty klasy Astute.

 

"The Sun" zauważa, że informacje dotyczące armii, oznaczone jako "wrażliwe", mogą być powszechnie udostępniane tylko w przypadku "realnej potrzeby", a ich zagubienie, kradzież czy nieplanowana publikacja oznacza "szkodliwe konsekwencje".

Brytyjska marynarka: To były dokumenty szkoleniowe

Przedstawiciele Royal Navy bronią się, że odnalezione dokumenty są fragmentem podręcznika, który łatwo odnaleźć na pokładzie łodzi podwodnej i każdy, kto na niej pracuje, korzysta z tej publikacji. Jak również twierdzą, "tajność" dokumentów nie była aż tak wielka.

 

ZOBACZ: Chińskie drony uderzyły w Krym. "To pierwszy taki incydent"

 

- Były to ogólne dokumenty szkoleniowe. Jednak wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem traktujemy niezwykle poważnie. Zbadamy okoliczności odkrycia akt - przekazał gazecie rzecznik Royal Navy.

 

HMS Anson został zwodowany w lutym, obecnie stacjonuje w Szkocji. Jest uzbrojony w torpedy Spearfish i rakiety Tomahawk. Brytyjska marynarka nazywa go jednym z najbardziej zaawansowanym technologicznie na świecie. Potrafi pływać przez ćwierć wieku bez tankowania, a Ziemię okrążyć bez wynurzenia.

wka/dsk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie