Warszawa: Przejęcie budynku szkoły. "Rosja nielegalnie zajmuje jeszcze co najmniej trzy budynki"

Polska
Warszawa: Przejęcie budynku szkoły. "Rosja nielegalnie zajmuje jeszcze co najmniej trzy budynki"
Polsat News
Aleksandra Gajewska mówiła o szczegółach przejęcia budynku rosyjskiej szkoły

- W Warszawie są jeszcze co najmniej trzy budynki nielegalnie zajmowane przez Federację Rosyjską. Trzeba bezwzględnie działać - powiedziała w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii" posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. Dodała, że Federacja Rosyjska zalega miastu stołecznemu 31 mln zł za użytkowanie budynku szkoły przy ul. Kieleckiej.

W sobotę warszawski ratusz przejął budynek rosyjskiej szkoły średniej przy ul.Kieleckiej na Mokotowie. Rząd i władze miasta uznają, że zajmowany jest niezgodnie z prawem. W sobotę rano zjawili się tam miejscy urzędnicy w asyście policji. Czynności egzekucyjne prowadził komornik. 

 

- Ta konkretna placówka nie jest placówką dyplomatyczną, ani nie jest też szkołą w konkretnym rozumieniu. Na miejscu okazało się, że budynek jest zamieszkiwany. Część sal jest przerobiona na mieszkania i przebywało tam aż 27 osób. Te osoby opuszczały wczoraj szkołę - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. 

 

ZOBACZ: Rosjanie byli przy Nord Stream przed eksplozją. Mieli sprzęt podwodny

 

Dodała, że to przejęcie budynku przy ul. to "konsekwentne działanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego", a miasto przejmuje lokale "nielegalnie zajmowane przez władze Federacji Rosyjskiej".

 

WIDEO: "Śniadanie Rymanowskiego" o przejęciu budynku warszawskiej szkoły

Przejęcie rosyjskiej szkoły w Warszawie. "Jeszcze co najmniej trzy budynki"

- Federacja Rosyjska zalega z opłatami za korzystanie z tego budynku aż 31 mln złotych. Te środki powinny pracować na mieszkańców Warszawy - powiedziała.

 

Posłanka stwierdziła, że taki budynek mógłby zostać wykorzystana jako placówka edukacyjna dla dzieci, które uczą się w Warszawie "przy obecnej kumulacji roczników". Zapowiedziała, że Koalicja Obywatelska złoży wniosek do wojewody, by Skarb Państwa przekazał placówkę do użytku dla uczniów.

 

- W Warszawie są jeszcze co najmniej trzy budynki nielegalnie zajmowane przez Federację Rosyjską. Trzeba bezwzględnie działać - podsumowała. 

 

dsk/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie