Minister obrony Ukrainy o kontrofensywie: Przesadzone oczekiwania

Świat
Minister obrony Ukrainy o kontrofensywie: Przesadzone oczekiwania
PAP/EPA/Thomas Lohnes / POOL
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow

Ołeksji Reznikow w rozmowie z radiem RBC Ukraina stwierdził, że oczekiwania wobec ukraińskiej kontrofensywy są "nieco przesadzone" i "podgrzewane". Podkreślił, że Ukraina nie powinna informować o swoich planach. - Na tym polega sens operacji wojskowej – nikt nie powinien wiedzieć, że ona się zaczęła. Im dłużej nie wie tego przeciwnik, tym więcej szans, że będzie ona udana – powiedział minister.

Szef resortu obrony na antenie rozgłośni RBC Ukraina przyznał, że temat planowanej ukraińskiej kontrofensywy budzi wiele emocji i jest "podgrzewany" zarówno przez ukraińskie społeczeństwo i polityków, jak i przez Zachód.


- Zdecydowanie jest to przegrzane, wszyscy chcą kolejnego zwycięstwa - stwierdził Reznikow.

 

ZOBACZ: Ukraińcy chwalą się systemem Patriot. Pierwsze takie nagranie

 
- Wcześniej nie wierzyliśmy w zwycięstwo. Kiedyś chcieliśmy, żeby Ukraina przetrwała, żeby uratować przynajmniej jakąś część jej terytorium. Ale kiedy Siły Zbrojne Ukrainy odniosły sukces, wszyscy zaczęli wierzyć w zwycięstwo. Po Kijowie, obwodach czernihowskim i sumskim, po Charkowie i Chersoniu chcą następnego zwycięstwa. To normalne, to emocje - oczekują sukcesu - mówił.

Reznikow: Nikt nie powinien wiedzieć, że kontrofensywa się rozpoczęła

Szef resortu obrony wskazał, że ukraiński sztab nie powinien informować o swoich planach dotyczących kontrofensywy.


- Na tym polega sens operacji wojskowej – nikt nie powinien wiedzieć, że ona się zaczęła. Im dłużej nie wie tego przeciwnik, tym więcej szans, że będzie ona udana – podkreślił minister.

 

ZOBACZ: Rosjanie śledzą ukraińskich żołnierzy dzięki aplikacji w smartfonie


Pytany o to, kiedy zakończy się wojna, Reznikow odpowiedział, że trudno jest to stwierdzić.   


- Biegniemy maraton. Powiedzieć, ile jeszcze mamy do mety, nie mogę, to bardzo umowne porównanie. Ale na razie cały dotychczasowy etap przebiegliśmy dobrze – ocenił.  

Kułeba: Nie mówmy o "decydującej bitwie"

Portal Ukraińska Prawda przypomniał, że pod koniec marca minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymtro Kuleba stwierdził, że Ukraina musi zrobić wszystko, by przeciwdziałać narracji, że wiosenna kontrofensywa jest "decydującą bitwą" w wojnie z Rosją.

 

ZOBACZ: Niemcy. Szef NATO Jens Stoltenberg: Wszyscy zgadzają się, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu

 

Jego zdaniem taka narracja jest niebezpieczna, bo w razie niepowodzenia kontrofensywy wzmocni się pozycja zwolenników kompromisowego zakończenia ukraińsko-rosyjskiego konfliktu.  

adn/ sgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie