37. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Prezydent Ukrainy zabrał głos

Świat
37. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Prezydent Ukrainy zabrał głos
PAP/Viacheslav Ratynskyi
Budynek elektrowni atomowej w Czarnobylu

Tylko przywrócenie Ukrainy pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową zapewni bezpieczeństwo świata przed nową katastrofą - przekazał w rocznicę czarnobylskiej tragedii. W środę mija 37 lat od największej katastrofy jądrowej na świecie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do rocznicy katastrofy w Czarnobylu odniósł się za pośrednictwem Twittera.


"W rocznicę tragedii w Czarnobylu odbyłem rozmowę telefoniczną z dyrektorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaelem Grossim. Podkreśliłem: tylko przywrócenie Ukrainy pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową zapewni bezpieczeństwo świata przed nową katastrofą" - napisał. 

 

Zełenski podziękował również za specjalny program, dotyczący wsparcia medycznego dla pracowników ukraińskich elektrowni jądrowych, który został wprowadzony przez MAEA. 

 


O rozmowie z Zełenskim powiadomił wcześniej Grossi. "Jestem zaszczycony możliwością rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w związku z 37. rocznicą katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i poinformowania go o programie pomocy medycznej MAEA dla personelu wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych. Kontynuujemy wysiłki w celu ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej” - przekazał.

 


Zaporoska Elektrownia Jądrowa od ponad roku znajduje się na terenie okupowanym przez Rosjan. Na miejscu stacjonują rosyjskie wojska. MAEA z Rafaelem Grossim na czele ubiega się o utworzenie strefy ochronnej dookoła elektrowni. Grossi pod koniec grudnia przybył do Moskwy, gdzie poprowadzone były rozmowy w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.


W 37. rocznicę Czarnobylską Strefę Wykluczenia odwiedził Minister Ochrony Środowiska Ukrainy Rusłan Strelec. 
 

PAP/Viacheslav Ratynskyi
PAP/Vladyslav Musiienko 

37. rocznica katastrofy w Czarnobylu

26 kwietnia 1986 roku w oddalonym o 110 km od Kijowa Czarnobylu doszło do awarii w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, na terenie Ukrainy, która była wtedy częścią ZSRR. Na miejscu doszło do wybuchu wodoru i pożaru, po których nastąpiło rozprzestrzenienie się substancji promieniotwórczych na całą Europę.


ZOBACZ: 37. Rocznica katastrofy w Czarnobylu. Zobacz, jak wygląda to miejsce


Była to największa katastrofa jądrowa na świecie - według oficjalnych danych 32 pracowników elektrowni zmarło na skutek napromieniowania lub poparzeń. Około 200 tys. osób zostało dotkniętych choroba popromienną, która w niektórych przypadkach zakończyła się śmiercią. Doszło także do licznych wysiedleń. Wybuch ukrywany był przez ZSRR przez kolejne dwa dni.  

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie