Londyn. Chcą zepsuć koronację Karola III. Strajki i protest przeciwników monarchii
Koronację Karola III zaplanowano na 6 maja, lecz całkiem możliwe, że ten dzień nie upłynie zgodnie z planem monarchy. Tego samego dnia protest zapowiedzieli antymonarchiści, chcąc przyćmić pierwszą taką uroczystość od 70 lat. Strajkować będą też pracownicy lotniska Heathrow - wiedzą, że na początku maja do Londynu przylecą dziesiątki tysięcy osób. Protest planuje też personel biur paszportowych.
Antymonarchistyczna grupa Republic planuje zorganizować protest wzdłuż trasy koronacji Karola. Ma w nim wziąć udział nawet tysiąc przeciwników monarchii.
- Po raz pierwszy tak duże wydarzenie królewskie zostanie bezpośrednio skonfrontowane z protestem tej wielkości - powiedział lider grupy Graham Smith, cytowany przez Sky News.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Koronacja króla Karola III. Ujawniono szczegóły uroczystości
Jego zdaniem dzień koronacji syna Elżbiety II będzie "największym momentem" tej organizacji w jej historii. - Miliony osób będą oglądać koronację, a tym samym nas - dodał.
Londyn. Strajk na lotnisku Heathrow
Groźba strajku w dniu koronacji i innych blisko tej daty istnieje na londyńskim lotnisku Heathrow. Związek zawodowy Unite ostrzegł przed "nieuniknionymi zakłóceniami", z którymi będą musieli liczyć się podróżni w dniach 4-6, 9-10 i 25-27 maja.
Strajkować zamierza około 1,4 tys. pracowników kontroli bezpieczeństwa pracujących na terminalu 5 tego portu. Domagają się podwyżek.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Poczta zaprezentowała znaczki z królem Karolem III
Wykonywania obowiązków mogą też odmówić pracownicy biur paszportowych, którzy zamierzają zaostrzyć swój protest. Zrzeszający ich związek PCS poinformował, że do rotacyjnego strajku z udziałem ok. 2 tys. osób dołączy tysiąc kolejnych. Oznacza to, że od 2 do 6 maja protestem mogą zostać objęte wszystkie brytyjskie biura paszportowe.
Brytyjska monarchia cieszy się coraz mniejszym poparciem
Sama koronacja zaplanowana jest na sobotę 6 maja, ale wydarzenia związane z nią będą się odbywać też w niedzielę i poniedziałek, który będzie w Wielkiej Brytanii wolny od pracy. Tymczasem z sondażu przeprowadzonego przez YouGov wynika, że dwie trzecie respondentów nie jest zainteresowanych koronacją Karola III lub interesuje się nią w niewielkim stopniu.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Król Karol III ponownie obrzucony jajkami
Z kolei National Centre for Social Research prowadzi długoterminowe badanie stosunku Brytyjczyków do monarchii. Okazuje się, że poparcie dla niej spada. W 1983 roku dziewięciu na dziesięciu mieszkańców Wielkiej Brytanii chciało kontynuacji panowania królów, obecnie jest to nieco ponad połowa.
Czytaj więcej