Warszawa: Punkt wydawania "szybkich" paszportów tymczasowych na lotnisku Chopina. Jakie są zasady?

Polska
Warszawa: Punkt wydawania "szybkich" paszportów tymczasowych na lotnisku Chopina. Jakie są zasady?
Polsat News
Miejsce wydawania "szybkich" paszportów tymczasowych na lotnisku w Warszawie

Wystarczy kwadrans, by w naszych rękach znalazł się "szybki" paszport tymczasowy. To ratunek dla podróżujących, którzy dopiero na stołecznym Okęciu zorientowali się, że zapomnieli dokumentu uprawniającego do zagranicznej wyprawy. - Punkt jest podpięty pod wszystkie systemy - tłumaczył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Na zwykły paszport trzeba poczekać - niekiedy nawet miesiąc. Gdy za późno zauważymy, że wyjazdowy dokument stracił ważność, ratunkiem może być szybki paszport tymczasowy. Punkt ich wydawania powstał na warszawskim lotnisku Chopina.

 

- Nie trzeba rujnować planów wyjazdowych, rezygnować z nich. Można przyjść i w 15 minut wyrobić taki dokument za 30 złotych - zachęca Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych.

 

ZOBACZ: Niemcy: Strajk na lotniskach i kolei. Utrudnienia w czwartek i piątek

 

Z szybkim paszportem tymczasowym polecimy do większości krajów, ale nie USA, Indii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest ważny przez maksymalnie rok, a aby go wyrobić, wystarczy dokument tożsamości. Wydawany jest na podstawie biletu lotniczego.

 

- Ten punkt jest podpięty pod wszystkie systemy, które wystawiają tymczasowe paszporty - zachwalał na lotnisku Chopina szef MSWiA Mariusz Kamiński.

 

WIDEO: Paszport w 15 minut. Jedyne takie miejsce w Polsce

Szybki paszport tymczasowy - w 15 minut i bez tłumaczenia, po co

"Zwykły" paszport tymczasowy nie służy wszystkim, którzy muszą wylecieć z Polski. - Są to osoby, które pilnie muszą znaleźć się za granicą, na przykład z powodu leczenia - wyjaśnia Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

 

Tymczasem "szybką" wersję tego dokumentu wyrabia się od ręki i bez podania przyczyny. Punkt na Okęciu jest na razie jedynym w Polsce, ale przydałby się również w innych miastach. - Pasażerowie albo gubią paszporty, albo o nich zapominają. Są też trudniejsze sytuacje, bo bywają okradzeni przed wylotem - tłumaczy Błażej Patryk, przedstawiciel Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

 

ZOBACZ: Nie poszedł do toalety, choć powinien. Samolot awaryjnie lądował

 

Po tradycyjne paszporty w urzędach nieustannie ustawiają się kolejki, jak przykładowo w Krakowie. - Jeszcze sto numerów przede mną, więc sobie trochę poczekam - mówiła "Wydarzeniom" pani Oliwia. Z kolei pan Dariusz był bardziej pesymistyczny. - Cała kolejka jest wykorzystana, łącznie z parkingiem. Katastrofa - ocenił.

Nowe zasady wyrabiania paszportów

Zasady wnioskowania o paszport zmieniły się w tym roku. Kto chce go otrzymać, nie musi ręcznie wypisywać wniosku.

 

- Jest on generowany automatycznie. Obywatel składa jedynie podpis, za pomocą podpisu elektronicznego - powiedział Jarosław Władczyk, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

 

W rekordowym 2022 roku Polacy zawnioskowali o dwa i pół miliona paszportów.

wka/dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie