Bogdan Rymanowski: "Mamy protest od związkowców". Przemysław Czarnek zareagował śmiechem

Polska
Bogdan Rymanowski: "Mamy protest od związkowców". Przemysław Czarnek zareagował śmiechem
Polsat News
Przemysław Czarnek w środowym "Gościu Wydarzeń"

W "Gościu Wydarzeń" Przemysław Czarnek odpowiadał na zarzuty byłego premiera Izraela ws. porozumienia dot. wycieczek młodzieży do Polski. Ja’ir Lapid stwierdził, że w Polsce "fałszuje się historię". Minister edukacji nazwał go "wyjątkowym kłamcą". Bogdan Rymanowski cytował też protest Związku Nauczycielstwa Polskiego ws. likwidacji Karty Nauczyciela, na co Czarnek zareagował śmiechem.

W środę Przemysław Czarnek spotkał się z szefem resortu edukacji Izraela Jo'awem Kiszem. Ministrowie rozmawiali między innymi o wycieczkach izraelskiej młodzieży do Polski. - Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania i w ogóle kontaktów z państwem Izrael na poziomie ambasady i ministerstwa edukacji - komentował Czarnek.

 

Podpisano porozumienie ws. spotkań młodzieży, które umożliwi wyjazdy studyjne młodzieży młodzieży izraelskiej do Polski i młodzieży polskiej do Izraela. - Oprócz dramatycznej historii, którą zgotowali nam Niemcy (...) jest cała historia relacji polsko-żydowskich i zamieszkiwania na terenie Polski przez całe wieki dwóch trzecich światowej populacji żydowskiej, a to właśnie dlatego, że Polska zawsze była przestrzenią wolności. (...) To muszą wiedzieć młodzi Izraelici, młodzi Polacy - dodał minister.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek obroniony. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności

 

Bogdan Rymanowski zapytał o stanowisko opozycji izraelskiej. Zdaniem byłego premiera Ja’ira Lapida "niewybaczalną słabością jest zgoda obecnego rządu Izraela, na wysyłanie izraelskich uczniów w miejsca, gdzie fałszuje się historii, a jako główne ofiary przedstawia się Polaków".

 

- Wyjątkowy kłamca. Pan Lapid nie jest partnerem do rozmowy w relacjach polsko-izraelskich. Wie to zarówno strona izraelska, jak i strona polska. Nie waham się użyć takich słów pod adresem pana Lapida, bo nieraz wykazał się swoim antypolonizmem i to skrajnym - odparł Czarnek.

Koniec Karty Nauczyciela? ZNP zaniepokojony

Dziennikarz zapytał też o zapowiedź likwidacji Karty Nauczyciela. Według Czarnka ten akt prawny jest "przeregulowany", "kompletnie źle czytający się" i "wymaga gruntownej nowelizacji". - To nie oznacza likwidacji uprawnień i szeregu rozwiązań, które są tam zawarte - wskazał minister, który proponuje "zupełnie nowy akty prawny".

 

WIDEO: Przemysław Czarnek w "Gościu Wydarzeń:

 

 

Jak uściślił, "to jest przyszłość, kolejna kadencja". - Absolutnie do wyborów tego nie zrobimy - dodał.

 

ZOBACZ: Watykanista o Janie Pawle II: Cały naród nie może się mylić

 

Rymanowski zacytował wówczas protest Związku Nauczycielstwa Polskiego w tej sprawie, na co Czarnek zareagował śmiechem. "Karta Nauczyciela nie tylko nikomu nie szkodzi, przeciwnie, gwarantuje wysoką jakość nauczania, dlatego że zapewnia szkole i jej pracownikom stabilizację, pozwalającą wykonywać im swoje zadania niezależnie od koniunktury ekonomicznej i politycznej" - przytaczał dziennikarz.

 

- Żadnych uprawnień nie pozbawiam. Chcę zreformować Kartę Nauczyciela, napisać ją od początku - zapewnia minister. - Obawy są z tego, że ZNP jest organizacją stricte polityczną - mówił dalej Czarnek.

Wcześniejsze emerytury nauczycieli. Czarnek: Będzie to procedowane w Sejmie

Gość Bogdana Rymanowskiego mówił też o rozmowach wokół przywrócenia emerytalnego uprawnienia nauczycielskiego, które zniknęło w 2009 roku, gdy - jak zauważył minister - premierem był Donald Tusk. - Rozmowy toczą się od dłuższego czasu. 26 kwietnia w środę przedstawimy nasze założenia - powiedział.

 

ZOBACZ: Sejm. "Willa plus". Opozycja: Czarnek czuje się bezkarny. Minister odpowiedział

 

Minister dodał, że "jest przekonany", iż temat wcześniejszych emerytur dla nauczycieli będzie procedowany na "kolejnych" posiedzeniach Sejmu.

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

jk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie