Rząd przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec

Polska
Rząd przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec
Polsat News

Rząd przyjął uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 roku oraz późniejszą okupacją niemiecką - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

- Celem tej uchwały jest formalne ustosunkowanie się polskiego rządu do odpowiedzi, którą Niemcy wystosowali na polską notę w sprawie domagania się reparacji wojennych i odszkodowań, gdzie w formie bardzo lakonicznej strona niemiecka odpowiedziała, że sprawa reparacji jest zamknięta - powiedział na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych i pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec

- Nasz rząd stoi na jednoznacznym stanowisku, że ani w czasach PRL-u, a nie w czasach wolnej Rzeczpospolitej, od momentu odzyskania przez Polskę suwerenności kwestia reparacji, odszkodowań, zadośćuczynienia nigdy nie była otwarta w relacjach między naszymi krajami, a tym samym oba kraje nigdy kwestii reparacji nie zamknęły - oświadczył.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. Mularczyk: jest dobry klimat, by uregulować sprawę

 

- Rząd stwierdza jednoznacznie w tej uchwale, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec. To zrzeczenie nie nastąpiło ani w okresie PRL-u, ani też po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku. Tym samym Rzeczpospolita Polska nigdy nie zrezygnowała w sposób prawny z podnoszenia wobec państwa niemieckiego kwestii reparacji wojennych - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

Mularczyk: Niemcy nigdy nie spłaciły długu wobec Polski

Arkadiusz Mularczyk wskazał, że przyjęta przez rząd uchwała zawiera paragraf mówiący o tym, że między Polską i Niemcami nie doszło nigdy do uregulowania kwestii reparacji ani w formie traktatu pokojowego, ani w formie umowy bilateralnej, co oznacza, że sprawa pozostała ona nierozwiązana.


Rada Ministrów stwierdziła w uchwale, że kwestia reparacji ma charakter fundamentalny i wymaga uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich.  Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że Niemcy, wywołując II wojnę światową, atakując Polskę, wyrządzając wielkie straty materialne i demograficzne, "nigdy tego długu, który miały wobec państwa polskiego, nie uregulowały".

 

ZOBACZ: Arkadiusz Mularczyk: Niemcy nie zawarły z Polską traktatu pokojowego po II wojnie światowej

 

- Ta uchwała jest formalną odpowiedzią naszego rządu na notę niemiecką. Będzie stanowiła podstawę do przygotowania kolejnej noty dyplomatycznej do rządu Niemiec - oświadczył.

 

Mularczyk poinformował, że uchwala Rady Ministrów ma skutek wiążący dla wszystkich organów państwa w Polsce.

Reparacje wojenne. Raport Mularczyka

1 września 2022 roku rząd opublikował "Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945", w którym łączną wartość polskich strat, obejmujących wszystkie aspekty: ludzki, finansowy, materialny, straty dorobku kulturowego oraz zniszczenia wojenne, oszacowano na 6,22 biliona zł.

 

"Wartość ta nie oddaje ogromu zniszczeń, a jest jedynie konserwatywnym, ekonomicznym rachunkiem strat demograficznych i materialnych" - zaznaczono.

 

ZOBACZ: Arkadiusz Mularczyk: jest wola polityczna, by wystąpić o reparacje od Niemiec

 

Raport opracował Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którym kierował Arkadiusz Mularczyk. 

 

To wiceszef MSZ na początku kwietnia wystąpił z inicjatywą przyjęcia przez rząd uchwały w sprawie reparacji.

 

adn/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie