Kanada: Samolot skonfiskowany Rosjanom trafi do Ukraińców

Świat
Kanada: Samolot skonfiskowany Rosjanom trafi do Ukraińców
Wikipedia/(CC BY-SA 3.0)
Samolot Antonov An-124 "Rusłan"

Rosyjski samolot Antonow An-124, który został zatrzymany na lotnisku w Kanadzie zostanie przekazany Ukrainie - powiadomił ukraiński premier Denys Szymhal.

Premier Ukrainy Denys Szymhal zamieścił w mediach społecznościowych podsumowanie ostatnich ustaleń. Opisując pobyt w Kanadzie podzielił się informacją, że skonfiskowany Rosji samolot Antonow An-124 zostanie przekazany Ukrainie.

Rosyjski samolot zostanie przekazany Ukrainie

"Nowy pakiet sankcji dla Rosji od Kanady. W szczególności przeciwko firmie Wołga-Dniepr. Przygotowujemy się do konfiskaty samolotu AN-124 i innych aktywów agresora w Kanadzie i przekazania ich na rzecz Ukrainy" - przekazał. 


Dodał, że sankcje zostaną wprowadzone także przez USA przeciw 120 osobom, w tym przedstawicielom Rosatomu. 

 

Kanada: Zatrzymano rosyjski samolot Antonow An-124

Rosyjski Antonow An-124 został zatrzymany na lotnisku w Toronto po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Należący do firmy "Wołga-Dniepr" samolot, w jak się okazało ostatnim locie z Rosji, został wysłany do Kanady z transportem testów na COVID-19.

 

Maszyna od ponad roku znajduje się na kanadyjskim lotnisku. Portal "Independent" podkreśla, że zatrzymanie maszyny wiąże się z wielkimi kosztami ponoszonymi przez Kanadę. Dzienny koszt postoju samolotu wynosi ponad 1 tys. dolarów kanadyjskich, czyli ponad 3,5 tys. zł.

 

ZOBACZ: Siergiej Ławrow: Polska zgromadziła duże kontyngenty wojskowe na granicy z Białorusią


Obecnie Antonow An-124 jest największą na świecie jednostką transportową, która pełni aktywną służbę wojskową. Rosyjski samolot może przewozić do 438 pasażerów lub 150 ton ładunku.

 

Samolot ma zostać przekazany ukraińskiej Narodowej Agencji ds. Identyfikacji, Przeszukiwania i Zarządzania Mieniem Uzyskanym z Korupcji i Innych Przestępstw. 

anw/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie