USA. Ogłoszono kolejne sankcje. Na liście Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) w Budapeszcie

Świat
USA. Ogłoszono kolejne sankcje. Na liście Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) w Budapeszcie
PAP/EPA/Yuri Gripas
Prezydent USA Joe Biden

USA nałożyły w środę kolejne sankcje na osoby i podmioty zaangażowane w omijanie dotychczasowych restrykcji. Na nowej liście znalazł się m.in. Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) w Budapeszcie. Wcześniej z nieoficjalnych doniesień agencji Bloomberga wynikało, że znajdą się na niej obywatele Węgier.

Informatorzy Bloomberga wypowiadali się anonimowo ze względu na delikatny charakter sprawy. Nie padły wtedy konkretne nazwiska, ani powody wyciągnięcia na listę sankcji. 

 

Z doniesień wynikało, że objętych nimi ma zostać "kilka" osób. 

Nowe sankcje USA

W środę wieczorem pojawił się komunikat resortu finansów USA z którego wynika, że na najnowszej liście znalazło się 120 osób i 29 podmiotów zarejestrowanych w 25 państwach. 

 

Jest na niej m.in. Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) z siedzibą w Budapeszcie, który ma powiązania z rosyjskimi służbami. 

 

ZOBACZ: Sankcje na Rosję. G7 nałoży limit cenowy na ropę

 

"Obecność IIB w Budapeszcie umożliwia Rosji zwiększenie swojej obecności wywiadowczej w Europie, otwiera drzwi dla szkodliwych wpływów Kremla w Europie Środkowej i Bałkanach Zachodnich i może służyć jako mechanizm na potrzeby korupcji i nielegalnych finansów, w tym łamania sankcji" - napisano w oświadczeniu. Moskwa stara się uratować bank przed bankructwem. 

 

Wiele pozycji na liście zajęły też m.in. osoby i podmioty powiązane z mającym bliskie relacje z Kremlem oligarchą Aliszerem Usmanowem.

Węgry między Rosją a Zachodem

W lutym premier Węgier Viktor Orban powiedział, że Europa jest "pośrednio w stanie wojny z Rosją". Dodał, że jest tak z powodu wysłania czołgów Ukrainie. Zadeklarował wtedy także, że nie wyśle broni do Kijowa oraz, że nie zerwie stosunków gospodarczych z Rosją.

 

Pod koniec marca kancelaria Obrana poinformowała, że węgierskie służby nie aresztują Władimira Putina, jeśli prezydent Rosji przekroczy granice kraju. Budapeszt uznał nakaz wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za "niefortunny" i "prowadzący sytuację w kierunku dalszej eskalacji".

 

ZOBACZ: Węgry nie aresztują Władimira Putina. Szef kancelarii Orbana rozwiał wątpliwości

 

Węgry są też jednym z dwóch państw obok Turcji, które do tej pory nie wyraziły zgody na wstąpienie Szwecji do NATO. Do rozszerzenia Sojuszu jest potrzebna aprobata wszystkich jego członków. 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie