Tajemnicze stworzenia na plaży w Kalifornii. Morze wyrzuciło je na brzeg

Świat
Tajemnicze stworzenia na plaży w Kalifornii. Morze wyrzuciło je na brzeg
Facebook/Point Reyes National Seashore/Joe Soule
Na plaży w Kalifornii zaobserwowano niebieskie stworzenia

Tysiące niebieskich stworzeń pojawiło się na plażach w Kalifornii. Niebieskie "galaretki" żyją w koloniach i w ostatnim czasie pojawiają się na brzegu coraz częściej. Naukowcy dodają, że ich obecność może zwiastować zmiany klimatyczne.

Niebieskie stworzenia morze wyrzuciło na brzeg w Kalifornii. O sprawie poinformowali w mediach społecznościowych pracownicy parku Point Reyes National Seashore. Na zamieszczonym przez nich zdjęciu widać błękitne stworzenia przypominające meduzy.

 

Zaobserwowane na brzegu stworzenia z rodzaju Velella velella to owalne polipy, będące "kuzynami" meduz. Mają od 5 do 8 cm średnicy. Niebieskie "galaretki" żyją na powierzchni oceanu w ogromnych koloniach.

 

ZOBACZ: Gigantyczne meduzy u wybrzeży Hiszpanii. Wywołały przerażenie

 

"Wiosną i wczesnym latem silne wiatry spychają je na brzeg. Mają na grzbiecie mocny, trójkątny żagiel, co powoduje, że podmuchy mogą miotać nimi po oceanie" - napisano na profilu Point Reyes National Seashore.

 

USA: Tajemnicze stworzenia na brzegu

Badacze podkreślają, że polipy mają małe macki, służące do zbierania planktonu i ikry ryb. Nie stanowią jednak zagrożenia dla ludzi, a mogą powodować co najwyżej delikatne oparzenia.

 

- Ciekawe jest to, że potrafią zapobiec unicestwieniu całej kolonii. Część z nich jest bowiem prawoskrętna, a część lewoskrętna. Pozwala to przeżyć mimo niekorzystnych prądów morskich - powiedziała w rozmowie z amerykańskim Newsweekiem była badaczka Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, Lisa-Ann Gershwin.

Polipy mogą zwiastować zmiany klimatyczne

Zalegając dłużej na plażach, rozkładające się stworzenia z rodzaju Velella velella wydzielają nieprzyjemny zapach. Ich zwiększona obecność może zwiastować także zmiany klimatyczne. Oznacza to bowiem, że wody w których żyją, stają się cieplejsze.

 

Stopniowe ogrzanie wody w oceanach powoduje zmianę wzorców pogodowych na całym świecie. Związane jest to ze zjawiskiem El Nino, polegającym na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Modele badawcze wskazują, że w 2023 klimat na świecie może zmienić się właśnie przez El Nino.

jkm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie