Holandia: Borsuki zablokowały ruch pociągów. Tory grożą zawaleniem, bo zwierzęta kopią nory

Świat
Holandia: Borsuki zablokowały ruch pociągów. Tory grożą zawaleniem, bo zwierzęta kopią nory
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/Beeki
Borsuki kopią nory i tunele pod torami kolejowymi

Pasażerowie holenderskich kolei muszą mierzyć się z poważnymi utrudnieniami. W części kraju wstrzymano ruch pociągów na kilku odcinkach. Powodem jest groźba zawalenia się torów po odkryciu rozległych tuneli i nor wykopanych w nasypach kolejowych.

Na terenie całego kraju odkryto 40 miejsc, w których tory kolejowe grożą osiadaniem lub zawaleniem. W prowincji Fryzja na północy wstrzymano ruch kolejowy między miejscowościami Workum, a Stavoren. Składy nie kursują również między Boxtel, a Den Bosch. BBC News wskazuje, że odcinek ten jest ważny, ponieważ jest częścią trasy, która prowadzi z północy kraju do Eindhoven. 

 

ZOBACZ: Łódź: Wybił szybę w pociągu PKP Intercity. Zaoferował mundurowym 1500 euro łapówki

 

"Obszar w pobliżu torów jest wyraźnie atrakcyjnym środowiskiem dla borsuków, ponieważ nasyp jest wykonany z piasku, w którym borsuki uwielbiają kopać" - powiedział dla "The Guardian" Aldert Baas, rzecznik firmy ProRail, która zarządza infrastrukturą kolejową w Holandii.

 

 

Rzecznik dodaje, że okolica torów jest względnie spokojna, ponieważ borsuki nie spotykają tam ludzi. Zwrócił również uwagę na ukształtowanie terenu. "Fryzja jest płaska jak naleśnik" - podkreślił Baas. Nasypy kolejowe są więc często jedynym wzniesieniem w okolicy, a borsuki wybierają je, ponieważ woda nie zalewa wykopanych nor. 

Borsuki sparaliżowały ruch pociągów. Będą miały nowy dom

W okolicy miasta Molkwerum we Fryzji planowane jest stworzenie piaszczystego pagórka w pobliżu nasypu, który będzie nowym domem dla borsuków. W niedzielę pojawiły się tam wywrotki z piaskiem. 

 

"Ekolodzy pomogą nam przekształcić piaskowy kopiec w dobre schronienie dla borsuków. Ale samo zainstalowanie sztucznego legowiska nie wystarczy" - informuje ProRail w komunikacie. 

 

ZOBACZ: Sfotografował pancerny pociąg Putina. Później uciekł z Rosji

 

Prace nad naprawą i umocnieniem torów rozpoczną się, gdy borsuki opuszczą nasyp. Zwierzęta mają zostać wywabione z nor przez specjalistów, a następnie skierowane do nowego domu.

 

Ponieważ borsuki są w Holandii gatunkiem chronionym, konieczne jest uzyskania pozwoleń na taką ingerencję w życie zwierząt. ProRail informuje, że nie wiadomo, kiedy takie dokumenty zostaną wydane. W całym kraju żyje około 7 tys. borsuków. 

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie