Mateusz Morawiecki leci do Stanów. "Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre"

Świat
Mateusz Morawiecki leci do Stanów. "Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre"
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki pojedzie do Stanów Zjednoczonych

Premier Mateusz Morawiecki w dniach 11-13 kwietnia wybierze się z wizytą do Stanów Zjednoczonych. - Lecę umacniać współpracę z naszym najmocniejszym sojusznikiem. Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre - powiedział przed wylotem prezes Rady Ministrów.

- Lecę umacniać współpracę z naszym najmocniejszym sojusznikiem. Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre. Mój wyjazd do Stanów jest bezpośrednią konsekwencją przyjazdu Joe Bidena do Polski i rozmów, które tutaj prowadziliśmy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który rano pojawił się w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

 

W planach są rozmowy w Białym Domu, spotkanie z przedstawicielami czołowych firm amerykańskiego sektora zbrojeniowego oraz udział w debacie w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

ZOBACZ: Drugi największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski. Za Rosomaki dla Ukrainy zapłacą Stany i UE

 

- Chcę zatwierdzić i rozbudować nasze kontrakty zbrojeniowe. - Będę nie tylko odwiedzał zakłady zbrojeniowe ale tez rozmawiał na tematy finansowe. Samo zamówienie jest rzeczą - powiedzmy delikatnie - nie najtrudniejszą, najtrudniejsze jest skonstruować finansowanie. Ale jadę również umacniać i rozwijać relacje gospodarcze. Amerykanie zainwestowali nad Wisłą ponad 25 mld dol. Chcę tworzyć kolejne dziesiątki tysięcy miejsc pracy poprzez ugruntowanie współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej - powiedział premier. 

 

Prezes Rady Ministrów wspomniał, że kilka dni temu zostały podjęte kolejne kroki dotyczące budowy składów zbrojeniowych w Polsce.

 

- Będziemy tworzyli odpowiednie zaplecze logistyczne i sprzętu. Składowanych będzie kilka tysięcy sztuk sprzętu wojskowego NATO: to czołgi, wozy bojowe, różnego rodzaju sprzęt wojskowy, który pozwoli zaktywizować Wschodnią flankę NATO - powiedział Morawiecki.

Morawiecki leci do USA. "Będziemy rozmawiać o Ukrainie"

Ponadto premier spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris.

 

- Pierwsze moje spotkanie w USA, to spotkanie z Kamalą Harris. Tam będziemy rozmawiać i o Ukrainie i o wsparciu dla Ukrainy. To wsparcie jest naszą pragmatyczną racją stanu - dodał premier. 

kg/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie