NASA: Pierwsza kobieta, pierwszy Afroamerykanin i pierwszy Kanadyjczyk w historii księżycowych misji

Świat
NASA: Pierwsza kobieta, pierwszy Afroamerykanin i pierwszy Kanadyjczyk w historii księżycowych misji
NASA
Załoga Artemis II

NASA podała w poniedziałek skład misji Artemis II. Misja jest częścią programu mającego na celu powrót na powierzchnię Księżyca. W locie wezmą udział m.in. pierwsza kobieta, pierwszy Afroamerykanin i pierwszy Kanadyjczyk w historii księżycowych misji.

To będzie pierwsza załogowa podróż wokół Księżyca od ponad 50 lat.

 

Załoga Artemis II będzie złożona z dowódcy Reida Wisemana, pilota Victora Glovera oraz specjalistów misji Christiny Hammock Koch i Jeremy'ego Hansena. Glover będzie pierwszym Afroamerykaninem, Koch pierwszą kobietą, a Hansen pierwszym Kanadyjczykiem, którzy polecą w okolice Księżyca.

 

 

Glover był częścią drugiego załogowego lotu kapsuły SpaceX Crew Dragon.

 

Kwartet Artemis II został przedstawiony na transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej w Houston w Johnson Space Center, bazie kontroli misji NASA.

Następca programu Apollo

Artemis II będzie debiutanckim lotem załogowym (ale nie pierwszym lądowaniem na Księżycu) programu, który jest następcą Apollo. Celem programu jest powrót astronautów na powierzchnię Księżyca jeszcze w tym dziesięcioleciu, a ostatecznie ustanowienie tam  placówki, tworząc tym samym krok do przyszłej ludzkiej eksploracji Marsa.

 

ZOBACZ: Asteroida w piątek przeleci obok Ziemi. Będzie dwa razy bliżej niż Księżyc

 

"Załogowa misja NASA Artemis II wokół Księżyca zainspiruje następne pokolenie odkrywców i pokaże każdemu dziecku – w Ameryce, Kanadzie i na całym świecie – że jeśli mogą o czymś marzyć, mogą tym być" - napisał na Twitterze Joe Biden.

 

Prezydent USA odbył także rozmowę telefoniczną z załogą Artemis II.

an / Reuters / "The Guardian" / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie