Siedem lat programu 500+. Premier: Katastrofy finansów publicznych nie było i nie ma

Polska
Siedem lat programu 500+. Premier: Katastrofy finansów publicznych nie było i nie ma
Twitter/Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki

Mimo przekazania rodzinom już ponad 214 mld złotych, doprowadziliśmy do spadku zadłużenia Polski w relacji do PKB i to w sytuacji ogromnych kryzysów, z którymi od lat zmaga się świat - powiedział premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o programie 500+. Świadczenie zostało wprowadzone dokładnie siedem lat temu. Korzysta z niego obecnie około siedmiu milionów dzieci.

Premier w opublikowanym wideo przypomniał, że program 500+ ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Jak podkreślił, rząd Beaty Szydło 4,5 miesiąca po zaprzysiężeniu wypełnił tę obietnicę wyborczą. 

Morawiecki: Przełączyliśmy zwrotnicę myślenia o państwie

- Ale tak naprawdę zrobiliśmy coś znacznie ważniejszego. Wprowadzając powszechne świadczenie dla dzieci i młodzieży, przełączyliśmy zwrotnicę myślenia o państwie. W miejsce państwa biernego i wygodnego dla garstki ludzie wprowadziliśmy model państwa sprawczego, solidarnego i służącego wszystkim obywatelom - powiedział szef rządu. 

 

Morawiecki podkreślił, że program 500+ przyczynił się w ogromnej mierze do spadku ubóstwa polskich dzieci. - Rodziny powszechnie zaczęły jeździć na wakacje, ale też dzieci zaczęły masowo uczestniczyć w zajęciach rozwijających rozwijających talenty - dodał.


CZYTAJ TEŻ: Mieszkanie Plus: Propozycja była bardzo kusząca "Płacę i płaczę"

Premier: Dopóki PiS rządzi Polską, program nie jest zagrożony

Szef rządu przypomniał, że kiedy Zjednoczona Prawica zapowiedziała program, ich polityczni oponenci "straszyli katastrofą finansów publicznych". - Ale żadnej katastrofy nie było i nie ma. Co więcej, mimo przekazania rodzinom już ponad 214 mld złotych, doprowadziliśmy do spadku zadłużenia Polski w relacji do PKB, i to w sytuacji ogromnych kryzysów, z którymi od lat zmaga się świat - wyjaśnił.

 

Polityk powiedział również, że Zjednoczona Prawica doprowadziła do naprawy finansów publicznych, bo nie było ich "przyzwolenia na okradanie Polski przez vatowskie mafie i różnych cwaniaków". - To właśnie dlatego możliwe było uruchomienie największego programu społecznego w polskiej historii - powiedział polityk. 

 

ZOBACZ: Europejska nagroda dla rządu Beaty Szydło za program "500 +"

 

Morawiecki podkreślał, że program stał się symbolem wiarygodności Zjednoczonej Prawicy oraz symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa".

 

- Dopóki Prawo i Sprawiedliwość rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony - dodał.

pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie