Plaga zwolnień z WF-u. Problem dotyczy nawet jednej trzeciej uczniów

Polska
Plaga zwolnień z WF-u. Problem dotyczy nawet jednej trzeciej uczniów
Polsat News
Problem ze zwolnieniami z WF-u dotyczy nawet jednej trzeciej polskich uczniów

Wolą patrzeć w telefon, niż ćwiczyć na WF-ie. Usprawiedliwienia są w szkołach plagą. Polskie dzieci ćwiczą mało i są coraz bardziej otyłe. O ile zwolnienie pozwala uniknąć WF-u, to nie chroni przed problemami, które powoduje brak ruchu. Materiał "Wydarzeń".

Pachołek zbity, punkt stracony. Gra w "cztery szanse" z roku na rok robi się coraz trudniejsza. Dawniej słupka broniłoby trzech zawodników. Dziś tylko dwóch, ponieważ ten trzeci przyniósł po feriach zwolnienie z WF-u. To plaga, która dotyka nawet jednej trzeciej polskich uczniów - zwraca uwagę reporter "Wydarzeń" Michał Kwiatkowski.

 

- Czasy dzisiaj są takie, że młodzież ma różne inne zajęcia i inne priorytety. Niestety, rodzice też czasami nie są po naszej stronie - mówi w rozmowie z "Wydarzeniami" Marek Majeranowski, nauczyciel WF-u w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Bytomiu.

 

W ubiegłe wakacje resort sportu proponował, by długoterminowe zwolnienia z WF-u mógł wystawiać wyłącznie lekarz specjalista. Przepisów jednak do dziś nie zmieniono, a poza tym takie zwolnienie można załatwić w 15 minut przez Internet za 100 zł, co pokazuje patologie lekarskich teleporad.

 

Zwolnienia z WF-u. Polscy uczniowie tyją najszybciej w Europie

Tymczasem mali Polacy tyją najszybciej w Europie. Blisko co czwarty ma nadwagę. Dawniej, plan dnia był inny. - Rzucałem plecak w róg pokoju i wychodziłem na podwórko - wspomina w rozmowie z "Wydarzeniami" Radosław Gromala, trener akademii piłkarskiej Stali Rzeszów.

 

Dobry przykład, jest obecnie znacznie ważniejszy, niż kiedyś. - Jeżeli będziemy jako dorośli uprawiać sport i zachęcać dzieci do tego, to będzie im łatwiej wyjść na zewnątrz - ocenia Gromala.

 

ZOBACZ: Koniec zwolnień z WF. Minister sportu i turystyki zapowiada zmiany od 1 września

 

Pod koniec lat 70. przeciętny 10-latek utrzymywał się na drążku ze zgiętymi rękami przez 24 sekundy. Dziś jest to 8 sekund. Aktywność ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie.

 

- To nie jest tylko kwestia sprawności fizycznej. Za tym idzie zdrowie psychiczne, zdecydowanie mniejsza tendencja do depresji, do stanów lękowych. Wysiłek fizyczny ma również działanie przeciwnowotworowe i zmniejsza ryzyko chorób kardiologicznych - ocenia dr Maria Miszczak-Knecht, kardiolog dziecięcy z Centrum Zdrowia dziecka.

Dziewczyny unikają WF-u. Wstydzą się zmęczenia i rozmazanego makijażu

Dla części uczniów, uczęszczanie na WF jest oczywistością. - Jest to bardzo przyjemna, odprężająca lekcja. Mogę się zrelaksować, odpocząć od szkoły, od codzienności i na chwilę się wyłączyć - mówi jedna z uczennic LO nr 1 w Bytomiu.

 

To, co dla niektórych wydaje się oczywiste, dla innych wcale takie nie jest. Wyjątkowo niepokojącym trendem są zwolnienia dorastających dziewcząt, które boją się docinków rówieśników i krytyki swojego ciała. Wstydzą się zmęczenia i rozmazanego makijażu.

Prezydent Bytomia rozpoczął walkę z plagą zwolnień

- Sprawdźcie, czy przypadkiem nie jest tak z waszym dzieckiem - zwraca się do rodziców w mediach społecznościowych prezydent Bytomia, który rozpoczął walkę z plagą zwolnień. Miasto udostępni szkołom nieodpłatnie obiekty sportowe na potrzeby lekcji wychowania fizycznego.

 

- Nasz program zakłada także szkolenia i seminaria dla nauczycieli WF-u oraz pedagogów w klasach 1-3. Chcemy pokazać im nowe formy prowadzenia zajęć, żeby one były ciekawsze, bardziej urozmaicone i zróżnicowane - podkreśla w rozmowie z "Wydarzeniami" Mariusz Wołosz.

jkm/"Wydarzenia"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie