Efektywniejszy wf, wsparcie psychologiczne. Ruszą programy wspomagające powrót do szkół

Polska
Efektywniejszy wf, wsparcie psychologiczne. Ruszą programy wspomagające powrót do szkół
PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
Czarnek zapowiedział, że w pierwszej połowie marca ogłaszane będą programy mające na celu wspomóc dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej do stacjonarnej

W pierwszej połowie marca ogłosimy programy mające na celu wspomóc dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej do stacjonarnej. Dotyczą m.in. wsparcia psychologicznego - zapowiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek zapowiedział w Polskim Radiu 24, że w pierwszej połowie marca ogłaszane będą programy mające na celu wspomóc dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej do stacjonarnej.

 

- Każdego tygodnia - od tego tygodnia - będziemy ogłaszać poszczególne programy. Pierwszy z nich, przygotowany przez rektorów Akademii Wychowania Fizycznego z całej Polski, przewiduje przeszkolenie wszystkich nauczycieli wf-u i nauczania wczesnoszkolnego, żeby lekcje wf-u były jak najbardziej efektywne z uwagi na słabszą kondycję fizyczną dzieci po nauce zdalnej - powiedział minister.

 

Wsparcie psychologiczne

 

Drugi program, który ma być ogłoszony za dwa tygodnie - mówił - przewiduje wsparcie psychologiczne. - Po powrocie do szkół dzieci zostaną przebadane właśnie z uwagi na problemy psychologiczne, które coraz częściej są zgłaszane przez dzieci, rodziców i nauczycieli - wyjaśnił Czarnek.

 

ZOBACZ: Czarnek: rozważamy zmianę nazw szkół specjalnych

 

Trzecia propozycja MEiN to - według Czarnka - "program wsparcia w zdobyciu większej wiedzy". - Setki milionów złotych przeznaczymy na to, żeby w szkołach były dodatkowe zajęcia wspomagające, w związku z tym, że nauka zdalna nie jest w stanie zastępować nauki stacjonarnej - powiedział. "Nauczyciele z dyrektorami będą decydować, w jakim zakresie te godziny wsparcia będą wykorzystywane, z jakich przedmiotów ta dodatkowa wiedza będzie uzyskiwana" - dodał.

 

Pytany o możliwości powrotu do szkół Czarnek wskazał na trwające szczepienia nauczycieli. - To, że nauczyciele się szczepią, daje szanse na to, aby - przy dobrych warunkach pandemicznych - wracać do nauki stacjonarnej klas 4-8, ponadpodstawowych i na uczelniach - wskazał. - Będziemy robić wszystko, żeby nauka stacjonarna na wszystkich poziomach wróciła najszybciej, jak jest to możliwe - podkreślił szef MEiN.

 

Przedłużona nauka zdalna

 

Do 14 marca przedłużono naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Młodsi uczniowie - z klas I-III szkół podstawowych - nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, z wyjątkiem uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego, którzy wrócili do nauki zdalnej ze względu na sytuację pandemiczną w regionie.

ac/wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie