USA. Były prezydent Donald Trump z zarzutami w sprawie zapłaty za milczenie Stormy Daniels

Świat
USA. Były prezydent Donald Trump z zarzutami w sprawie zapłaty za milczenie Stormy Daniels
PAP/EPA/ADAM DAVIS
Donald Trump

Wielka ława przysięgłych zdecydowała o postawieniu zarzutów byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi - przekazały media. Sprawa dotyczy aktorki filmów dla dorosłych Stormy Daniels. Amerykański polityk miał jej zapłacić za milczenie podczas kampanii wyborczej w 2016 r. "To jest polityczne prześladowanie i ingerencja wyborcza na najwyższym poziomie w historii" - stwierdził Trump w oświadczeniu.

Zarzuty, wynikające z dochodzenia prowadzonego przez demokratycznego prokuratora okręgowego na Manhattanie Alvina Bragga, mogą na nowo ukształtować wyścig prezydencki w 2024 roku. Trump powiedział wcześniej, że w razie postawienia mu zarzutów o popełnienie przestępstwa będzie kontynuował kampanię o nominację Partii Republikańskiej - przekazał Reuters.

 

Prawniczka byłego prezydenta Alina Habba potwierdziła te informacje. Oznacza to, że Trump będzie pierwszym byłym prezydentem, wobec którego wysunięto zarzuty karne.

Donald Trump: "USA są teraz krajem trzeciego świata"

Adwokat Trumpa Joe Tacopina stwierdził, że były prezydent zostanie zatrzymany i formalnie postawiony w stan oskarżenia prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

 

 

"Demokraci kłamali, oszukiwali i kradli w swojej obsesji by 'dorwać Trumpa', ale teraz zrobili coś nie do pomyślenia - postawili zarzuty kompletnie niewinnej osobie w rażącym akcie ingerencji wyborczej" - przekazał były prezydent w oświadczeniu. Ocenił, że "USA są teraz krajem trzeciego świata".

 

Trump sugerował, że otrzyma zarzuty i zostanie zatrzymany oraz w ostrych słowach atakował szefa prokuratury okręgowej na Manhattanie. Wzywał też do protestów i sugerował, że postawienie mu zarzutów doprowadzi do "śmierci i destrukcji".

 

Wideo: USA. Były prezydent Donald Trump z zarzutami w sprawie zapłaty za milczenie Stormy Daniels

 

 

Śledztwo przeciwko byłemu prezydentowi ma związek ze sprawą z kampanii wyborczej z 2016 r. Trump miał wówczas zapłacić aktorce porno Stormy Daniels 130 tys. dol. za milczenie w sprawie ich rzekomego romansu.

 

ZOBACZ: USA. Prezydent Biden ostrzegł Amerykanów przed Trumpem. "Największe zagrożenie demokracji"

 

W 2018 r. były prawnik Trumpa Michael Cohen, który dokonał zapłaty za milczenie Daniels i modelce Karen McDougal, został skazany przez sąd federalny na trzy lata więzienia m.in. za złamanie przepisów finansowania kampanii wyborczej. Prokuratura federalna nie zdecydowała się ścigać Trumpa w tej samej sprawie, lecz śledztwo podjęła prokuratura stanowa.

 

Sprawa związana z wypłatą pieniędzy dla Daniels jest tylko jedną z kilku związanych z Trumpem, w sprawie których toczą się śledztwa prokuratorów stanowych i federalnych. Badane są m.in. jego działania związane ze szturmem na Kapitol, przetrzymywanie niejawnych dokumentów oraz próby zmiany wyników wyborów w Georgii.

mbl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie