Rząd uderza w patodeweloperkę. Minister Buda przedstawił nowe rozwiązania

Polska
Rząd uderza w patodeweloperkę. Minister Buda przedstawił nowe rozwiązania
Polsat News
Tomasz Narkun i Waldemar Buda na konferencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na piątkowej konferencji zaprezentował rozwiązania, które mają przeciwdziałać patologii na rynku mieszkaniowym. Zmiany dotyczą m.in. minimalnej powierzchni lokalu użytkowego i minimalnej odległości pomiędzy budynkami. - Nikogo nie zarzynamy - stwierdził szef resortu.

"Warszawski Hongkong", czyli osiedle Bliska Tower na Woli. 27 pięter, niemal 400 biur, 1000 mieszkań. Niektóre lokale mają 18 metrów kwadratowych


- To nie są mieszkania, to są lokale niemieszkalne i tak były sprzedawane. Kupujący mieli tego pełną świadomość - tłumaczy Kazimierz Krupa, przedstawiciel reprezentujący J.W. Construction, Kancelaria Drawbridge.

 

ZOBACZ: Białystok. Deweloper planuje postawić blok na niewielkiej działce. Mieszkańcy mają wątpliwości


157 lokali stoi pustych. Miasto nie uznaje ich za mieszkania twierdząc, że miały to być pokoje hotelowe. Właściciele nie mogą dostać aktów notarialnych. 


W Polsce można usłyszeć nie tylko o 20-metrowych, ale i mniejszych mieszkaniach. 


- Pojawiają się takie praktyki jak dzielenie i tak już małych mieszkań. Deweloperzy dzielą lokale 30-metrowe na dwa, trzy mieszkania – mówi Monika Czarkowska z Biura Architektonicznego "Nakreślone". 

Rząd chce walczyć z patodeweloperką

To ma być koniec takiego budowania przez deweloperów. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedstawił propozycje, które mają walczyć z tzw. patodeweloperką.  


- My tu nikogo nie zarzynamy, tylko mówimy racjonalnie: budujcie i zachęcamy byście budowali, ale żeby to było budownictwo przyjazne –oświadczył szef resortu na piątkowej konferencji. 

 

ZOBACZ: Złotoryja: Seniorom zakręcono gaz w mieszkaniach. Słyszą, że to ich wina


Według przedstawionych dziś rozwiązań minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 metrów kwadratowych.  


- Wydaje mi się, że 25 metrów kwadratowych to trochę za mało, chociaż jeśli jest to mieszkanie jednoosobowe, ustawne, to nie urąga to jeszcze ludzkiej godności - komentuje dr Łukasz Drozda, autor książki "Dziury w ziemi. Patodweloperka w Polsce". 

 

WIDEO: Zobacz materiał "Wydarzeń"

 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawia nowe propozycje

Minister zapowiedział, że między budynkami mającymi więcej niż cztery kondygnacje odległość wyniesie nie jak obecnie cztery, ale pięć metrów


Balkony będą musiały mieć przegrody między mieszkaniami o odpowiedniej wysokości, szerokości i przepuszczalności światła. Rowerów nie trzeba będzie trzymać na balkonie, bo deweloper będzie musiał zbudować dla nich odpowiednie pomieszczenie. 

 

ZOBACZ: Kielce: Chemikalia w pobliżu domów i szpitala. Mieszkańcy żyją "na toksycznej bombie"

 

Będzie również obowiązek zbudowania placu zabaw przy budynkach powyżej 20 mieszkań. 

 

- Te propozycje, o których mówi ministerstwo, nie są dramatycznie drogie, chociaż pamiętajmy, że za każdą zmianę musimy finalnie - jako kupujący - zapłacić - zaznacza Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. 

Kupno mieszkania. Zmiany w przepisach

Ministerstwo zapowiada też inne zmiany w przepisach dotyczących kupowania mieszkań. Rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Teraz przy zakupie mieszkania za 450 tysięcy złotych taki podatek wynosi około dziewięć tysięcy złotych.  


Ma być również obowiązek publikowania cen nieruchomości przez dewelopera na stronie internetowej. Powstanie bezpłatny serwis internetowy z bieżącymi transakcjami. 

 

ZOBACZ: Zakup mieszkania z dopłatą od rządu. Analityk ostrzega przed zawyżonymi cenami


- Każdego dnia aktualizacja cen mieszkań live na stronie internetowej z każdego miasta – zapowiada Tomasz Narkun, współautor zmian w przepisach.


Ministerstwo chce, aby wszystkie przepisy zostały wprowadzone do końca roku. 

adn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie