Gdańsk: Zabójca listonosza zatrzymany po 26 latach. Archiwum X rozwikłało sprawę

Polska
Gdańsk: Zabójca listonosza zatrzymany po 26 latach. Archiwum X rozwikłało sprawę
mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk, Zespół Prasowy KWP Gdańsk
Zabójca listonosza został zatrzymany po 26 latach

Do zbrodni doszło w 1997 roku. Gdański listonosz zginął od strzałów w głowę. Zabójca zabrał mu kilkanaście tysięcy złotych. Przez dekady sprawca pozostawał bezkarny. Do czasu. Po 26 latach policjanci z pomorskiego Archiwum X rozwiązali tajemniczą sprawę. 52-latek został zatrzymany przez kryminalnych i kontrterrorystów. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

W maju 1997 roku przypadkowy przechodzień zawiadomił policję, że w bagażniku samochodu leżą zwłoki mężczyzny. Policjanci ustalili, że mężczyzna, który został zastrzelony, był listonoszem. Ukradziono mu kilkanaście tysięcy złotych. 

 

ZOBACZ: Białystok. Policjanci z Archiwum X rozwiązali sprawę zabójstwa sprzed 30 lat


Znalezienie zabójcy zajęło policji 26 lat. Na nic zdało się przesłuchanie świadków, oględziny miejsca znalezienia zwłok, zabezpieczenie śladów. Z powodu niewykrycia sprawcy postępowanie przygotowawcze zostało umorzone w grudniu 1997 roku. 

Zbrodnia sprzed lat. Archiwum X rozwiązało sprawę

Po latach policjanci z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego (tzw. Archiwum X), Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz prokurator z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku wrócili do sprawy. W lipcu 2021 roku prokuratura podjęła śledztwo.  
 
- Policjanci gruntownie przeanalizowali zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, wytypowali szereg kolejnych osób, które mogły mieć związek z przestępstwem. Funkcjonariusze gdańskiego Archiwum X zwracali się również do lokalnych mediów. Prosili o przypomnienie sprawy zabójstwa i przekazywali sporządzone portrety pamięciowe - poinformowała podkom. Karina Kamińska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. 

 

ZOBACZ: Poznańskie Archiwum X wraca do sprawy śmierci małżeństwa sprzed 18 lat


- Po publikacjach do policjantów odezwało się wiele osób, które chcąc pomóc, przekazywały informacje, które były drobiazgowo analizowane przez funkcjonariuszy. Ponownie policjanci rozpytywali świadków, pytali o przeszłość listonosza. Przesłuchali współpracowników oraz znajomych. Ponadto pod lupę prokuratura oraz policjanci wzięli sprawy serii napadów na listonoszy, do których dochodziło w Trójmieście na początku lat dwutysięcznych - przekazał podkom. Karina Kamińska. 

Zabójca listonosza zatrzymany po 26 latach

Śledczy wykorzystali również nowoczesne metody badawcze, które przed laty nie były możliwe do zastosowania. To wszystko doprowadziło policjantów i prokuratora do 52-letniego mieszkańca Gdańska, który w przeszłości odbywał karę pozbawienia wolności w związku z napadami na listonoszy, do których dochodziło w latach 2002-2003

 

ZOBACZ: Archiwum X. Policja wraca do sprawy morderstwa z 1996 roku


30 marca przed godziną siódmą rano do jednego z mieszkań na terenie Gdańska weszli śledczy i kryminalni z Archiwum X oraz kontrterroryści. Zaskoczony 52-latek nie stawiał oporu. Został zatrzymany. Policja udostępniła nagranie z akcji.

 

 

Mieszkaniec Gdańska usłyszał zarzut zabójstwa. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie. 

adn/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie