Krajowa Sieć Onkologiczna. Andrzej Duda podpisał ustawę. "Sytuacja pacjentów jest zła"

Polska
Krajowa Sieć Onkologiczna. Andrzej Duda podpisał ustawę. "Sytuacja pacjentów jest zła"
Facebook / Kancelaria Prezydenta
Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Krajowej Sieci Onkologicznej

Prezydent podpisał ustawę ws. Krajowej Sieci Onkologicznej. - Sytuacja ogólnie jest zła, ponieważ coraz więcej osób choruje. (...) Mamy prawie 200 tysięcy zachorowań rocznie - wyliczył Andrzej Duda. Jak dodał, leczenie nowotworów jest na niedostatecznym poziomie. - Chcemy rozwiązać problem systemowo - zadeklarował.

Duda stwierdził, że w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej chodzi o to, żeby "nie trzeba było jeździć na drugą część kraju, by się leczyć. - Chcemy, by pełny zakres usług był dostępny blisko pacjenta - powiedział prezydent.

 

Projekt przepisów o KSO rząd przyjął 3 stycznia br. Duda podpisał tę ustawę w czwartek w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Sieć ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną każdemu pacjentowi.

Andrzej Duda: Polacy częściej chorują na raka

Polacy o 15 proc. częściej niż Europejczycy umierają na raka. Aby tę walkę usprawnić, powstała Krajowa Sieć Onkologiczna. - Sytuacja w zakresie onkologii ogólnie jest zła, ponieważ coraz więcej osób choruje. Paradoksalnie wynika to z tego, że żyjemy coraz dłużej i dlatego szansa na zachorowanie rośnie - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Ta choroba "wyklucza kobiety z życia". Czym jest endometrioza?

 

Ustawa ma ponadto ułatwić profilaktykę osobom zdrowym. - Mamy prawie 200 tysięcy zachorowań rocznie w Polsce, mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn. Więcej osób dotykają tylko choroby układu krążenia - powiedział Duda 

 

KSO ma również usprawnić działanie systemu. Obecnie chorzy często nie mają zapewnionego miejsca w placówkach w swojej okolicy. Brakuje nie tylko łóżek, ale i personelu.

 

- 806 placówek w Polsce zajmuje się leczeniem chorób onkologicznych, a 706 to placówki, w których leczonych jest 20 proc. pacjentów. Aż 80 proc. leczy się w ponad 90 placówkach. To pokazuje, że leczenie jest na niedostatecznym poziomie. Chcemy rozwiązać problem systemowo - powiedział Duda.

Krajowa Sieć Onkologiczna. Im wyżej w hierarchii, tym większe pieniądze

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju. Na poszczególnych etapach leczenie pacjenta mają się w nią włączyć specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Ponadto pracownicy z KSO Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

 

System KSO zostanie uruchomiony w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, co zasadniczo nastąpi 14 dni po podpisaniu jej przez prezydenta.

kg/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie