Premier Mateusz Morawiecki: Likwidujemy użytkowanie wieczyste

Polska
Premier Mateusz Morawiecki: Likwidujemy użytkowanie wieczyste
KRPM
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki przekazał na konferencji prasowej informację o przyjęciu przez ministrów zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zdaniem szefa rządu ma to umożliwić przedsiębiorcom uzyskanie na własność gruntów, które posiadają w użytkowaniu wieczystym.

- Dzisiaj dyskutowaliśmy o nowych, bardzo dobrych rozwiązaniach dla firm. Pierwszym z nich będzie kontynuacja reformy dotyczącej użytkowania wieczystego - powiedział w środę Morawiecki. - Parę lat temu wprowadziliśmy zasady, w myśl których osoby prywatne mogły wykupić użytkowanie wieczyste na korzystnych zasadach. Teraz umożliwimy to również firmom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą i spółdzielniom mieszkaniowym - kontynuował. 

Rząd wprowadza reformę. Premier obwinia PRL i... samorządowców

- Przyjęliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wykonujemy tym samym kolejny krok likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formułą. Samorządowcy zwiększali drastycznie ceny na użytkowanie wieczyste - chcemy z tym skończyć - zadeklarował premier.

 

- Cały ten przepis będzie dotyczył ok. 450 tys. podmiotów. Wprowadzamy wolnościowy standard prowadzenia działalności gospodarczej. Zostanie umożliwione uzyskanie na pełną własność gruntów, które przez wiele lat mają w użytkowaniu wieczystym - zapewnił Morawiecki.

 

Projekt ustawy zakłada, że nowy model odpłatności za grunt będzie dotyczył:

 

  • przedsiębiorców (duże firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza);
  • osób fizycznych np. właścicieli garaży; spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (infrastruktura osiedlowa, pawilony handlowe);
  • mieszkańców osiedli - np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw.

 

 

- Zawsze pozostawiamy też wolność wyboru obywatelom, dlatego nabycie gruntu przez jego użytkownika nie będzie obowiązkowe. Będzie w pełni zależało od decyzji tego użytkownika wieczystego. Będą obowiązywały też proste zasady nabycia gruntu - przekonywał szef polskiego rządu.

Koniec użytkowania wieczystego. Przedsiębiorcom ma być lżej

Obecny na konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wskazywał na wprowadzany przez ustawę nowy, rynkowy model płatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu Interia Biznes.

 

Model ten "pozwoli wyeliminować ryzyko udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a przedsiębiorcom pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis" - tłumaczył minister.

 

ZOBACZ: Donald Tusk ogłasza propozycje dla przedsiębiorców na pierwsze 100 dni rządów

 

 

Zdaniem Waldemara Budy wejście w życie ustawy stanowi kolejny etap "eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa", a także obciążeń finansowych wynikających "z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa".

 

Umożliwienie przejęcia gruntu przez przedsiębiorcę ma zwiększyć szanse na większe inwestycje w Polsce - twierdzi premier. Na konferencji podał powody, dla których proponowana przez rząd reforma da pewność własności użytkowania gruntu, a jednocześnie będzie spójna z prawem nieruchomości w UE.

 

 

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w "Dzienniku Ustaw".

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie