Nadleśnictwo Choczewo. Fotopułapka zarejestrowała białego wilka

Polska
Nadleśnictwo Choczewo. Fotopułapka zarejestrowała białego wilka
Facebook/Nadleśnictwo Choczewo
Biały wilk w Nadleśnictwie Choczewo

Leśnicy przyznają - takie zwierzęta rzadko da się uchwycić na nagraniach. Tym razem udało się to w Nadleśnictwie Choczewo (woj. pomorskie), gdzie fotopułapka zarejestrowała wyjątkowego białego wilka ze swoją zdobyczą.

"Biały wilk wraz ze swoją zdobyczą został uchwycony w foto pułapce na terenie leśnictwa Białogóra nie często udaje się nam zarejestrować takie osobniki" - piszą leśnicy z Nadleśnictwa Choczewo. Zastanawiają się też, dlaczego wilk był sam, gdyż są to zwierzęta, które żyją w grupach rodzinnych, zwanych watahami. 

 

 

Jak podaje Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", w Polsce nie występują wilki jednolicie czarne, jasno-szare lub białe.

 

Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Lasy Państwowe w 2020 roku informowały, że populację wilka można oszacować w naszym kraju na ponad 2 tys. osobników. W latach 70.  XX w. chwilami było ich mniej niż 100, ukrywały się w najbardziej niedostępnych ostępach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. 

Albinosy w polskich lasach

Albinizm stwierdza się raz na około 100 tys. urodzeń u ssaków. Wśród jeleniowatych, żyjących w Polsce, występuje rzadko i  zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli. Mimo iż szansa na spotkanie w lesie albinosa jest mała, to od czasu do czasu leśnikom udaje się spotkać taki okaz.

 

ZOBACZ: Nadleśnictwo Zamrzenica. "Biały duszek" w Borach Tucholskich. Leśnicy pokazali nagranie

 

Lasy Państwowe podają, że rozróżniane wśród zwierząt dotkniętych bielactwem, rozróżniane są "albinosy prawdziwe nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu oraz albinosy częściowe, u których białe części ciała spowodowane brakiem melanin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała."

 

Obserwowany jest również leukalizm zwany również albinizmem leucyjskim. W tym przypadku zwierzę częściowo traci barwę różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.

 

Biały wilk nie jest jedynym albinosem w polskich lasach. W Borach Tucholskich (Nadleśnictwo Zamrzenica, woj. kujawsko-pomorskie) w styczniu pojawił się daniel okrzyknięty "białym duszkiem".

 

 

W lasach Nadleśnictwa Opole można było z kolei zaobserwować "białą damę".

 

 

pgo/bas/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie