Nadleśnictwo Zamrzenica. "Biały duszek" w Borach Tucholskich. Leśnicy pokazali nagranie

Polska
Nadleśnictwo Zamrzenica. "Biały duszek" w Borach Tucholskich. Leśnicy pokazali nagranie
Nadleśnictwo Zamrzenica/Facebook/Sebastian Nowak
Biały daniel

Podobno przynosi szczęście - a z pewnością mają je ci, którym udało się uchwycić na nagraniach nietypowy okaz daniela w Borach Tucholskich. Zwierzę jest albinosem. U jeleniowatych w naszym kraju zdarzają się takie przypadki, ale występują bardzo rzadko.

"Takich 'cudów' nie zobaczysz siedząc na kanapie" - czytamy we wpisie Nadleśnictwa Zamrzenica (woj. kujawsko-pomorskie). Dołączono do niego nagranie daniela. Zwierzę jednak to "biały duszek" - okaz dotknięty albinizmem. Daniel jest więc cały biały. 

"Biały duszek" w Borach Tucholskich

Nadleśnictwo dodaje, że daniel albinos "nie jest czymś szczególnie wyjątkowym, ale "bliskie spotkanie z tym zwierzęciem zawsze jest niesamowitym przeżyciem".

 

 

Albinizm stwierdza się raz na około 100 tys. urodzeń u ssaków. Wśród jeleniowatych, żyjących w Polsce, występuje rzadko i  zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli. Mimo iż szansa na spotkanie w lesie albinosa jest mała, to od czasu do czasu leśnikom udaje się spotkać taki okaz.

 

Albinosy w polskich lasach

Lasy Państwowe podają, że rozróżniane wśród zwierząt dotkniętych bielactwem, rozróżniane są "albinosy prawdziwe nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu oraz albinosy częściowe, u których białe części ciała spowodowane brakiem melanin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała."

 

Obserwowany jest również leukalizm zwany również albinizmem leucyjskim,. W tym przypadku zwierzę częściowo traci barwę różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.

 

Biała dama, czyli łania daniela w lasach Nadleśnictwa Opole.

 

 

Biała sarna w Nadleśnictwie Giżycko.

 

 

Leucystyczna sarna w Nadleśnictwie Poddębice.

 

 

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie