Układ Słoneczny. We wtorek wieczorem na niebie pojawią się: Jowisz, Merkury, Uran, Mars i Wenus

Świat
Układ Słoneczny. We wtorek wieczorem na niebie pojawią się: Jowisz, Merkury, Uran, Mars i Wenus
NASA
28 marca będzie można obserwować wyjątkowe zjawisko

We wtorek, chwilę po zachodzie słońca będzie można dostrzec niezwykłe zjawisko. Na naszym niebie pięć planet Układu Słonecznego ułoży się w taki sposób, że wszystkie będą dostrzegalne gołym okiem.

Jowisz, Merkury, Uran, Mars i Wenus - to planety, które będzie można podziwiać na niebie we wtorek, chwilę po zachodzie słońca. 

 

Zjawisko mogło być widoczne już w poniedziałek, ale to właśnie wtorkowy wieczór będzie tym, który odsłoni rzadko spotykane zjawisko w pełnej krasie. Wcześniej tak dobrą okazję na obejrzenie tych planet jednocześnie mieliśmy w 2016 i 2020 roku. 

 

"Parada planet"

W Polsce "parada planet" będzie najlepiej widoczna około godz. 19:20. O tej godzinie powinniśmy zwrócić wzrok ku zachodowi. Jowisz i Merkury powinny być widoczne blisko horyzontu. Mars będzie nieco mniej jasny niż dwie ww. planety, ale charakterystycznie usytuowany - poniżej Księżyca. 

 

ZOBACZ: Naukowcy odtworzyli warunki występujące na innych planetach. Przezwyciężyli ziemską grawitację

 

Wenus błyszczeć będzie między Jowiszem, Merkury i Marsem. Największe problemy będą ze zlokalizowaniem Uranu. Siódma planeta w Układzie Słonecznym będzie mniej widoczna, a do jej podziwiania może przydać się lornetka. Powinien on wisieć z lewej strony, nieco powyżej Wenus. 

 

 

Anna Gammon-Ross, astronom z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich, wyjaśniła dla dailymail.co.uk, że planety "będą wyglądać nieco inaczej niż gwiazdy, ponieważ gwiazdy migoczą, a planety nie".

ap/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie