Rosyjscy szpiedzy w Polsce. Aresztowano kolejne trzy osoby

Polska
Rosyjscy szpiedzy w Polsce. Aresztowano kolejne trzy osoby
zdj. ilustracyjne/ ABW
Kolejne trzy osoby aresztowane ws. rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce

"W ostatnich dniach ABW zatrzymała kolejne trzy osoby współpracujące z rosyjskimi służbami specjalnymi. W sumie w ramach śledztwa, o którym mówił minister Kamiński, zatrzymano 12 podejrzanych" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

W połowie marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Prowadziły one działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - czytamy na stronach rządowych.

 

Zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Wobec sześciu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 

 

ZOBACZ: Stanisław Żaryn o zatrzymaniu szpiegów: Sprawa jest typowo polskim urobkiem

 

Materiał dowodowy wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. Do jej zadań należało m. in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy.

 

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy.

Rosyjscy szpiedzy w Polsce. Kolejni zatrzymani

We wtorek Stanisław Żaryn poinformował o kolejnych trzech zatrzymanych w sprawie.

 

"W ostatnich dniach ABW zatrzymała kolejne trzy osoby współpracujące z rosyjskimi służbami specjalnymi. W sumie w ramach śledztwa, o którym mówił minister Kamiński, zatrzymano 12 podejrzanych" - czytamy na Twitterze.

 

 

Dodał, że sprawa pozostaje w "aktywnym rozpoznaniu polskich służb".

ac/map/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie